A patikusok készülnek az április elsejei gyógyszerárcsökkentésre, kamarájuk már közzétett egy előzetes listát, amely segít megtippelni a kereskedőknek, miből mekkora készlettel készüljenek a hó eleji forgalomra. Azt, hogy az alkuban letört termelői árakból mennyi lesz az egészségbiztosító, illetve betegek haszna, még nem tudni, a következő napokban is változhat, hogy az egyes szerek árából mennyit vállal magára a közkassza.
Bár a kormányzat szerint a gyógyszerpiaci megszorítások miatt a betegek terhei nem nőhetnek, a gyakorlatban nem lehetett megóvni az egészségügy szereplőit a gyógyszertámogatások elvonásának következményeitől. Míg 2010-ben a gyógyszerek árához 357 milliárd forint támogatást fizetett a biztosító, a kormányváltás évére ez az összeg 238 milliárdra csökkent.
A támogatásra költhető összeg apadásával párhuzamosan szűkült a támogatott készítmények köre, és összességében – a 2012-es év kivételével – valamennyi évben nőttek a betegterhek is. A gyógyszerpiac alakulását évek óta elemző szakértő szerint a betegeknek 2010-ben 2,2 százalékkal, 2011-ben 14,8 százalékkal kellett többet fizetniük a patikában az orvosságaikért, mint egy évvel korábban. 2012-ben átlagosan 9,9 százalékot nyertek a betegek, ám tavaly ismét növekedtek a lakossági terhek 12,1 százalékkal.
2010 óta rendre csökken az orvosságok árához adott tb-támogatás. Míg az Orbán-kormány első évében a betegek a készítmények árából átlagosan csaknem 40 százalékot fizettek, addig a tavaly átlagosan 1948 forintba kerülő orvosságok dobozonkénti árának már az 53 százalékát számolták föl nekik. Az egészségbiztosító statisztikai évkönyvéből kiderül, hogy az árcsökkentésekkel nyert összegből a biztosító kasszájában négyszer több pénz maradt, mint a betegek zsebében. Számaik szerint míg a lakosság három, addig a biztosító 14 százalékot nyer a támogatáspolitikán, ráadásul az orvosságok árához adott támogatások minden negyedik forintját már a gyártók fizetik.
A teljes cikkért kattinson ide!
