Portfolio: Május óta a MAGYOSZ elnöke, ebben a minőségében tárgyalt már a kormány illetékeseivel?
Hodász István: Természetesen voltak azóta találkozóink, elsősorban a Nemzetgazdasági Minisztérium, illetve az Emberi Erőforrások Minisztériumának képviselőivel. A témák alapvetően a gyógyszeripari stratégiát érintették, illetve az a körül csoportosuló javaslatainkat, valamint a gyógyszerkasszát. Ez egy lényeges pont minden gyógyszergyártó számára.
Azt tudjuk, hogy jelenleg is folyamatban van az Irinyi Tervben található hét iparági stratégia kidolgozása. Hogy áll most a gyógyszeriparra vonatkozó stratégia?
Nagyon örülünk annak, hogy a magyar gyógyszeripar bekerült az Irinyi Tervbe, ez az iparág valóban a magasabb hozzáadott érték irányába tudja elmozdítania magyar gazdaságot. A Nemzetgazdasági Minisztérium Gazdaságszabályozásért és - Fejlesztésért Felelős Államtitkársága részéről nagy nyitottságot érzékelünk arra, hogy adjunk bátran javaslatokat. Elég ritka az annyira vertikálisan integrált iparág ma Magyarországon, mint a magyar gyógyszeripar, ahol a kutatás-fejlesztéstől a gyártáson keresztül egészen a saját vállalatokon keresztül történő értékesítésig (beleértve az exportot is, saját leányvállalatainkon, képviseleteinken keresztül) zajló összes tevékenység egy vállalatcsoporton belül zajlik. Az a jellemzőbb ma a magyar gazdaságra, hogy olyan iparágak uralják, amelyek globális cégekhez tartozva csupán az értéklánc egy-egy elemét, leginkább a gyártást vagy a kereskedelmet végzik hazánkban.
Amikor az NGM-mel közös találkozókon felmerül a gyógyszerkassza kérdése, akkor gondolom, nem azért lobbiznak, hogy legyen kisebb ez a kassza. Egyáltalán eleget költ Magyarország egészségügyre?
Vagyis az áthelyezéskor nem allokáltak forrást a kiadáshoz?
Igen, 2016. január 1-jével nem lett olyan mértékű többletforrás rendelve ezekhez a kiadásokhoz, amely a megnövekedett igényeket fedezni tudná. Ebben a körben, ahogy a nevében is benne van, egyedi méltányossági betegigény alapján kerülnek nagyon drága gyógyszerek egyénenként az OEP általi elbírálásra, tehát erre nincs ráhatása az iparnak.
Ez okozta a gyógyszerkassza idei túlszaladását?
Igen, jelentős túlszaladás lehet emiatt, ezért az a javaslatunk, hogy kerüljön ki a gyógyszerkasszából ez az elem, mint ahogy eddig sem volt benne. Egyébként ezt leszámítva ebben az évben jelentős feszültség nem várható.
