A gyógyszercég júliusban hozta nyilvánosságra, hogy bár egy statisztikus a Novartis korábbi alkalmazottjaként úgy vett részt a népszerű vérnyomáscsökkentő szer Japánban lefolytatott egyik vizsgálatában, hogy nem hozta nyilvánosságra a cég felé fennálló kötődését, a gyógyszergyár által megrendelt független jelentés szerint nincs bizonyíték arra, hogy a klinikai vizsgálat adatait manipulálták volna. A japán Jikei Orvostudományi Egyetem szakértői ezzel szemben azt állítják, hogy saját vizsgálódásuk alapján nem zárható ki annak lehetősége, hogy a gyógyszercég korábbi alkalmazottja a cég érdekeinek megfelelően befolyásolhatta az eredményeket. A gyanúba vont alkalmazott a maga részéről tagadja, hogy bármilyen meg nem engedett magatartást tanúsított volna a vizsgálat során. A szóban forgó tanulmányt azóta visszavonták.
A japán sajtó azt írja, hogy az egészségügyi minisztérium szakértői tanácsadói arra a következtetésre jutottak egy köztes jelentésükben, hogy a Novartisnak vállalnia kell a felelősséget a népszerű vérnyomáscsökkentő szerrel kapcsolatos vizsgálatokért – írja a The Local beszámolója. A szakértői testület azt is javasolja a kormánynak, hogy végezzen becsléseket arra vonatkozóan, hogy a történtek milyen mélyen érintik anyagilag a japán biztosítottakat. A Novartis a gyógyszer promóciója kapcsán többször is hivatkozott ezekre a vizsgálatokra.
„A szakértői testület megvizsgálja, hogy az erőteljes reklámkampány sértette-e az erre vonatkozó japán törvényeket, és szigorú lépésekre sarkallja a kormányt a gyógyszercéggel szemben – áll az Asahi Shimbun cikkében. Azt is megemlítik, hogy a jelentés kézhez vételét követően (mely a napokban várható) az egészségügyi minisztérium „helyszíni vizsgálatot fog végezni” a Novartis japán központjában.
A Novartis japán divíziójának elnöke, Yoshiyasu Ninomiya néhány hónappal ezelőtt már elnézést kért a botrány kapcsán: „Mélységes sajnálatunkat fejezzük ki azon problémák miatt, melyet a betegeknek, családtagjaiknak, az egészségügyi dolgozóknak okozott az, hogy a klinikai vizsgálat egyik résztvevője nem hozta nyilvánosságra gyógyszergyári elköteleződését, illetve az, hogy a Diovan promóciója kapcsán nem megfelelően jártunk el.” Úgy tűnik azonban, hogy a bocsánatkérés nem elegendő. A The Local jelentése szerint a Novartis képviseletében David Epstein a múlt héten találkozott a japán egészségügyi miniszterrel, Norihisa Tamurával, melynek során ígéretet tett arra, hogy az eset kivizsgálása során teljes mértékben együttműködnek a japán hatóságokkal.

