Az a képzet, hogy a COVID-19-vakcinával kiváltott populáció szintű immunitás lehetővé teszi a visszatérést a koronavírus-járvány előtti élethez, illuzórikus feltételezéseken alapulhat – állítják hongkongi virológusok. A Lancetben megjelent tanulmányukban arra is felhívják a figyelmet, hogy egyetlen ország sem lesz igazán védett a COVID-19-től, amíg gyakorlatilag az egész világ népessége az nem lesz.
Jelenleg több koronavírus elleni vakcina is a vizsgálatok utolsó fázisában van, az ilyen oltóanyagok első generációja várhatóan 2020 végén vagy 2021 elején jóváhagyást kap. Népszerű feltételezés, hogy ezek az oltóanyagok olyan szintű immunitást biztosítanak, amely csökkentheti a megbetegedés kialakulását, csakhogy, figyelembe véve a fertőzés túlterjedését, a lakosság körülbelül negyedének-felét be kell oltani ahhoz, hogy az így kialakuló immunitás elnyomja a közösségi terjedést. Erről két hongkongi kutató hívta fel a figyelmet a világ egyik legnevesebb orvosi folyóiratában, a Lancetben publikált cikkében.
Malik Peiris virológus professzor és Gabriel Leung epidemiológus arra is rámutat: még nem ismerjük ezeknek a vakcináknak a fertőzésre és így az átvitelre gyakorolt hatását. Még akkor is, ha az oltások védelmet nyújtanak a megbetegedéssel szemben, előfordulhat, hogy nem csökkentik hasonló módon a fertőzés terjesztését. Illúzió tehát azt gondolni, hogy csak mert lesz oltásunk a koronavírus ellen, egy csapásra minden visszatér a Covid-19 előtti kerékvágásba – mutatnak rá a Növekedés.hu szerint.
