Az MGYK elnöksége előtt Hankó Zoltán elnök beszámolt az Emmi Egészségügyért Felelős Államtitkárságon folytatott megbeszélésről, ahol prof. dr. Horváth Ildikó államtitkárral és dr. Csányi Péter helyettes-államtitkárral a gyógyszerészeti főosztály vezetőjének és munkatársainak jelenlétében megállapodás született: az államtitkárság hivatalosan kezdeményezi a szolgáltatási díj 1,5 milliárd forintos és a működési célú vissza nem térítendő támogatás 500 millió forintos emelését. Úgyszintén megállapodás született, hogy elindul a korábbi egyeztetéseken elfogadott (és a legutóbbi küldöttközgyűlés beszámolójában tételesen felsorolt) jogszabály-korrekciós kezdeményezések kodifikációs előkészítő munkája, közli a kamara honlapja.
Beszámolnak arrl is, hogy az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) szakemberei, a gyse-piac képviselői és a kamara között a lényegi kérdésekben konszenzus van, azonban az MGYK álláspontja szerint az integrálás 2020 év végi céldátuma helyett korábbi időpont lenne indokolt, tekintettel arra, hogy a gyse-termékek forgalmazási szabályainak átfogó felülvizsgálatára az EESZT-be integrálással várhatóan egy időben kerülhet sor, márpedig a szabályozási pontatlanságok és a piaci anomáliák gyorsabb korrekciót igényelnének.
Egyeztetés volt az EESZT fejlesztőivel a „meghatalmazási” rendszerről és az e-felírási igazolás (eFIG) bevezetéséről is. A honlapon közöltek szerint a „meghatalmazási rendszer” bevezetéséről politikai döntés született és az eFIG informatikai fejlesztése is előre haladott állapotban van. A kamara képviselői ismételten egyértelművé tették, hogy a meghatalmazási rendszer bevezetésének a létjogosultságát elfogadják, mert pl. a gyámság alatt lévők vagy a fekvőbetegek gyógyszerkiváltását ez megkönnyítheti. Ugyanakkor a meghatalmazási rendszernek olyannak kell lennie, hogy a meghatalmazás valódiságát és hatályát ne a gyógyszertárnak kelljen ellenőriznie, mert arra nincs kompetenciája. A meghatalmazási rendszer bevezetését megelőző alapvető feltétel az e-receptrendszer biztonságos működése, beleértve (1) az EESZT folyamatos, 100%-os biztonságú patikai elérhetőségét, (2) a megfelelő sebességű, lassulás nélküli üzemmódot valamennyi gyógyszertárban, (3) az e-recept írással kapcsolatos jelenleg még meglévő felíró oldali problémák/hibák felszámolását, beleértve a szoftverszolgáltatók által okozottakat és a jogi vagy szakmai szempontból hibás felírások EESZT-be történő bevitelének blokkolását, (4) a gyógyszerész előzetes gyógyszerelési adatokba történő betekintési lehetőségének biztosítását, (5) a dupla kiváltások jogi és gyakorlatbani lehetőségének kizárását. Ezek bármelyikének hiányában a rendszer további bonyolítása és a gyógyszerfelírás, kiváltás folyamatának többszereplősebbé tétele a konfliktusok és megoldhatatlan helyzetek növekedésével járhat.
