A Magyar Gyógyszerészi Kamara sok év óta június első hetében szervezi az országos
patikanapot. A 2025. évi patikanap keretében június 3-án (kedden) „prepatikanapi”
miniszimpóziumot tartanak, a patikákhoz kötött programok június 4-én (szerdán) lesznek.
A patikanap mottója: „A gyógyszertár legyen népegészségügyi találkozóhely”.
A patikanapi rendezvényeket a liberalizációs években kezdte el a kamara, melynek akkor az volt az elsődleges funkciója, hogy bemutassa a gyógyszertárakat és az ott folyó felelősségteljes munkát az érdeklődőknek. Később a gyógyszertári szolgáltatásokra és az egészségügybe történő visszaintegrációs folyamat ismertetésére és bemutatására fókuszáltak. A legutóbbi években – a gyógyszerészettel szemben támasztott társadalmi elvárások változásaihoz
igazodóan – a gyógyszertárak és a gyógyszertári szolgáltatások bemutatása mellett a
gyógyszertárak népegészségügyi jelentőségű tevékenységére és a bennük rejlő potenciálra igyekszenek felhívni a figyelmet. Ennek jelentős állomása a 2025-ös patikanap.
Az idei patikanap központi rendezvénye Budapesten az Arany Páva gyógyszertárban lesz (Vágóhíd utca 3. – 1097).
Az Arany Páva gyógyszertárban a patikanapon reggeltől estig különböző programok lesznek, melyek közül is kiemelkedő jelentőségű a lakossági szűrővizsgálatok végzése a MÁÉSZ Népegészségügyi Program szűrőbuszának közreműködésével.
A kórházi gyógyszerészek tesztekkel ünneplik a Patikanapot
A kórházi gyógyszerészek is megünneplik a június 4-i Patikanapot. A nap mottója: Legyen a patika népegészségügyi találkozóhely!
A Patikanapon a Péterfy Kórház patikájában olyan gyorsteszteket végeznek, amelyekkel a betegek széles köre még nem találkozott a gyógyszertárban. Ilyen a vizelet-gyorsteszt, a testcsík alapú koleszterinvizsgálat, a vércukor- és vérnyomásmérés.
A kórházi gyógyszerészek helyben, egy csepp nyálból elvégzik azt a gyorstesztet is, ami az influenza-, a Covid és az RSV-vírus kimutatására szolgál. Az utóbbi, a légúti óriássejtes vírus (respiratory syncytial virus) elsősorban csecsemőkre és kisgyermekekre veszélyes, de az idén már felnőtteket is érintő, komoly járvány okozója volt.
A szűrések során a kórházi gyógyszerészek beszélgetnek a betegekkel gyógyszerszedési szokásaikról, és ezzel kapcsolatban tanácsokkal látják el őket. Közben a megelőzés fontosságára is felhívják a figyelmet ezen a napon.

