Forrás:

Eötvös Loránd Tudományegyetem

Rovat:

Aktuális
Becsült olvasási idő: 3 perc
Átadták a SuperSmartLab-et, a régió legmodernebb kémiai okoslaborját az ELTE-n

Nemzetközi viszonylatban is páratlan fejlesztés valósult meg az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán. A Kémiai Intézet részeként működő SuperSmartLab a legmodernebb digitális eszközökkel, mesterséges intelligencia alkalmazásokkal és automatizált mérőrendszerekkel szolgálja ezentúl a vegyészképzést.  A régió legkorszerűbb laboratóriumát december 2-án adták át Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter jelenlétében. 

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kiemelt feladatának tartja, hogy a természettudományos képzéseket vonzóvá tegye a fiatalok számára, ezért az egyetem még 2023-ban határozta el, hogy az Európai Unió és a Magyar Kormány támogatásával egy ultramodern kémiai laboratóriumot létesít. 

SuperSmartLab egy olyan okos laboratóriumi környezet, ahol valós idejű, kísérletezésre szabott e-learning rendszer, vezeték nélküli mérőeszközök és integrált adatgyűjtő rendszerek támogatják a munkát. A 60 fő befogadására alkalmas labor mesterséges intelligenciát alkalmazó eszközökkel – például képfelismerő rendszerekkel és laborasszisztens alkalmazásokkal – segíti a hallgatókat a hatékony tanulásban, míg az oktatók tevékenységét a tudásátadás és az értékelés terén teszi könnyebbé. A kísérleti tér a klasszikus kémiai alapok mellett modern készségek elsajátítását is lehetővé teszi – például Big Data-kezelést, gyakorlati Python-tudást és automatizált laborfolyamatok alkalmazását – a közeljövőben pedig a kiterjesztett valóságot és mesterséges intelligenciát kombináló megoldásokkal bővül majd.A laboratórium mellett egy multifunkciós terem is létesült a Richter Gedeon Nyrt., a Lenovo Magyarország, a Servier és további ipari partnerek támogatásával, mely egyszerre szolgálhat közösségitérként és amodern felszerelésének köszönhetően hibrid előadások helyszíneként. A projekttel párhuzamosan a Kémiai Intézet szerves kémiai preparatív oktatólaboratóriuma is megújult.

Az új laboratóriumot december 2-án a sajtó jelenlétében avatta fel Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, Darázs Lénárd, az ELTE rektora, Scheuer Gyula, az ELTE Kancellárja, valamint Kacskovics Imre, az ELTE TTK dékánja.

A kémiai tudás hagyományosan kiemelkedő az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. A világ egyik vezető kémiai oktatólaborjának mostani átadásával pedig a jövő laboratóriumát adjuk át a jelennek. Tudatos döntés, hogy a Magyar Kormány az élő és élettelen természettudományok vonatkozásában kiemelt fejlesztéseket valósít meg Lágymányoson, hiszen Klebelsberg Kuno is ezt a területet szánta a magyar tudomány és magyar tudás egyik helyszínéül. Az ELTE ezzel az új oktatási laboratóriumával nem mást vállalt, mint hogy jelen korunk Hevesy Györgyhöz hasonló tehetségei fognak itt tanulni és kutatni – hívta fel a figyelmet Hankó Balázs kulturális miniszter.

Egy nemzetközi kiválóságra törekvő Tudományegyetem működéséhez több alkotóelem megléte szükséges. A kiváló kutatók, oktatók és hallgatók mellett az oktatási infrastruktúra biztosítása is elengedhetetlen. Egyetemünk nagyon komoly figyelmet fordít arra, hogy a hallgatók készségeit és kompetenciáit leginkább fejlesztő, modern technikai környezetet teremtsen. A SuperSmartLab ennek megfelelően a vegyész- és tanárképzésben fog nélkülözhetetlen szerepet betölteni – hangsúlyozta Darázs Lénárd rektor. 

A mostani fejlesztés része annak az átfogó RRF projektnek, amelynek keretében a lágymányosi épületekben energetikai jellegű újítások, laborfelújítások és informatikai fejlesztések is szerepelnek. Célunk, hogy a jövőben az épület egészét fokozatosan megújíthassuk– foglalta össze Scheuer Gyula, az ELTE Kancellárja. 

A SuperSmartLab mérföldkő a magyar kémiaoktatás számára. Az új kutatóhely a fiatalokat segíti abban, hogy jobban megértsék és megszeressék a természettudományokat, és ezzel hozzájárulhassanak a nemzetgazdasághoz és az új felfedezésekhez – emelte ki Kacskovics Imre, az ELTE Természettudományi Kar dékánja. 

Tarczay György, a Kémiai Intézet igazgatóhelyettese

A labor nemcsak az egyetemistákat szolgálja: az ELTE TTK Kémiai Intézet középiskolásoknak szóló szakkörökkel és táborokkal várja a kémia iránt érdeklődő fiatalokat.  A hosszútávú cél egy olyan közösség megteremtése, amely összeköti a középiskolásokat, tanárokat, egyetemi hallgatókat, gyógyszer- és vegyipari cégeket, startupokat és az akadémiai kutatást.A laborfejlesztés során meghatározó szerepet játszott Tarczay György, a Kémiai Intézet igazgatóhelyettese, aki szakmai iránymutatásával és koordinációjával irányította a projektet, valamint Szalai István, a Kémiai Intézet igazgatója, aki vezetőként a teljes folyamatot támogatta.

Fotók: ELTE

Kvízek
Kiemelt rovataink