hero

Forrás:

Magyar Nemzet

Rovat:

Aktuális
Becsült olvasási idő: 1 perc
Havonta 35 ezer ampulla fogy a Novo Nordisc cukorbetegség elleni szeréből itthon

A diabétesz kezelésére szánt, ám fogyást eredményező készítmény 1 mg-os kiszerelésből a legnagyobb a fogyás Magyarországon: 25 ezer ampulla körüli havonta, írja a Magyar Nemzet

Magyarország az európai tagállamok viszonylatában a jobban ellátott piacok közé tartozik, adatbázisunk szerint a Novo Nordisc 0,25 mg-os kiszerelésű gyógyszerének havi fogyása országos szinten átlagosan 2 ezer ampulla, a 0,5 mg-ból átlagosan 8 ezer ampulla, míg az 1 mg-osnál (amely a fenntartó dózisa) legnagyobb a fogyás, 25 ezer ampulla körüli havonta – fogalmazott a Magyar Nemzet kérdésére a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz (NNGYK).

– A készítmény a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő (18 éves és idősebb) felnőttek kezelésére javallott, amikor a diéta és a fizikai aktivitás önmagában nem elegendő. Tehát a már kialakult 2-es típusú cukorbetegség kezelésére és nem annak megelőzésére alkalmazható, továbbá nem fogyókúrás szer – hívták fel a figyelmet, hozzátéve, hogy az Európai Gyógyszerügynökség és az NNGYK közös állásfoglalást adott ki a kezelőorvosok részére, amelyben felhívja a figyelmet, hogy fogyókúrás szerként tilos rendelni betegeiknek, engedély nélküli, indikáción túli gyógyszeralkalmazásnak tekinthető, amely elvonja a készleteket a valóban rászorulók elől.

Az injekció valójában nem csodaszer, a titok abban rejlik, hogy a készítményben található szemaglutid hormon azontúl, hogy kifejti az inzulint termelő bétasejtekre a kedvező hatását, lassítja a gyomorürülést és a központi idegrendszeren keresztül csökkenti az étvágyunkat.

Borítókép: archív

Kvízek
Kiemelt rovataink