Hiszékeny Dezső (MSZP) arról beszélt, hogy ma Magyarországon hétszázezer embernek jelent problémát a gyógyszerek kiváltása, mert az adott településen nincs gyógyszertár. Szóvá tette a Belügyminisztérium legújabb rendeletét, miszerint májustól nem minden gyógyszertárban szükséges gyógyszerész jelenléte. "Valakinek elgurult a gyógyszere, mi jöhet még?" - kérdezte.
A politikus szerint a gyógyszerészek jelentik a garanciát a betegek érdekeinek és a szakmai szempontoknak az érvényesülésére. Az emberek egészsége nem játék, nem lehet politikai játszmák tárgya - hangoztatta. Mi az oka annak, hogy hirtelen nem tartják fontosnak a gyógyszerészek jelenlétét? - tette fel a kérdést.
Rétvári Bence, a belügyi tárca parlamenti államtitkára úgy reagált: nagyon jó gyakorlattá vált - amit még a járvány idején vezettek be -, hogy TAJ-számmal és a személyi igazolvány bemutatásával más gyógyszerét is ki lehet váltani. Fontos lépést tartani a korral - hangsúlyozta, hozzátéve: ez alól az egészségügynek sem szabad kivételt jelentenie. Kitért arra is, hogy a mostani kormány tette lehetővé a 25, majd 50 százalékos tulajdonrészszerzést a gyógyszertárakban a patikusok számára. A kis forgalmú gyógyszertárak éves szinten egymilliárd forintos támogatásban részesülnek, ami patikánként hétmillió forintot jelent, tette hozzá.
A képviselő a választ nem fogadta el.
