hero
Tarcza Orsolya |

Forrás:

PharmaOnline

Rovat:

Aktuális
Becsült olvasási idő: 2 perc
Tisztújítás a gyógyszerészi kamarában: három elnökjelölt száll ringbe szombaton

A transzparencia teljes mellőzésével zajlik a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) tisztújítása, sokan éppen az átláthatóságot hiányolják legjobban a köztestület működéséből, és ezen változtatnának.

Nemcsak az egyes kamarai tisztségekért induló jelöltek, de még az elnöki posztra aspirálók nevei sem lelhetőek fel a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) honlapján, alig néhány órával azt megelőzően, hogy december 2-án tisztújító küldöttközgyűlést tartanak a hivatásrendben. 

Változást szeretne a gyógyszerésztársadalom a szakmai érdekképviseletben, erre utal, hogy soha nem látott számban sorjáznak a nevek azon a jelölőlistán, amely az MGYK „tisztségviselői és ügyintéző szervei nem tisztségviselő tagjainak” névsorát tartalmazza, és amely a PharmaOnline birtokába jutott. 

A három elnökjelölt

Dinya Marianna

Hankó Zoltán

Mikola Bálint

mellett a szombati tisztújítás során többek között

8 alelnök,

22 országos titkár,

4 felügyelőbizottsági alelnök,

10 felügyelőbizottsági tag,

2 etikai bizottsági elnök,

5 etikai bizottsági alelnök,

20 etikai bizottsági tag,

2 etikai kollégiumi elnök

jelölt közül kell majd választaniuk az országos küldötteknek (az egyes pozíciókban lehet átfedés).

 A főtitkári és a felügyelőbizottsági elnöki pozícióra egy-egy jelölt pályázik, előbbire Zalai Károly, utóbbira pedig Gutay Tibor, és az etikai kollégiumi alelnöki pozícióra is csak egy jelölt szerepel a listán.

Míg a Magyar Orvosi Kamara tisztújítása teljes transzparencia mellett zajlott egy héttel ezelőtt, a köztestület honlapján elérhetővé tették a választható elnökjelöltek csapatának névsorát és programját is, ugyanez a gyógyszerészi kamaránál nincs így. A jelölőlista is csak „védett tartalomként”, kizárólag gyógyszerészek számára tekinthető meg.

Dinya Marianna a területi választáson a budapesti elnöki pozícióért is ringbe szállt, ám miután ott nem ő lett a befutó, így a kamarai elnöki tisztért is indul. Mikola Bálint már nyár elején bejelentette, hogy jelölteti magát, és némi energiát is fektetett a kampányba az elmúlt hónapokban, országjárásba is kezdett, hogy meggyőzze kollégáit arról, változásra van szükség. A harmadik elnökjelölt Hankó Zoltán, aki 2011 óta vezeti a hivatásrendet, és megválasztása esetén a negyedik ciklusát kezdheti meg.

Az indulók nagy száma arra utal, hogy a gyógyszerésztársadalom szerint megérett az idő a változásra a kamarában, bár a vélemények megoszlanak arról, hogy az milyen mélységű legyen. Egyesek álláspontja az, hogy az elnökséget Hankó Zoltánnak kell továbbvinnie a kormányzattal ápolt jó kapcsolatai okán, de az országos elnökségben ellensúlyként új arcoknak kell mandátumot kapniuk. Mások szerint radikális átalakulásra van szükség, amelyhez új elnököt kell választani.

Sokan felróják ugyanis, hogy a hivatásrend nem képes a megújulásra, még a választások is „kőkorszaki” módon, urnákkal történik, „a digitalizáció képtelen volt áttörni több száz éves hagyományokat”. Panaszkodnak amiatt is, hogy az elnöki, elnökségi döntésekbe, azok kidolgozásának folyamatába a tagság nincs bevonva, csak a megszületett eredményekről kapnak tájékoztatást, arról sem teljes körűen. A mostani autokratikus működés helyett nyílt, demokratikus és transzparens kamarát képzelnének el.

Mindezen előzmények után izgalmas, ámde hosszú tisztújításra számíthatnak a gyógyszerészek december 2-án.

Borítókép: Sora Shimazaki, pexels.com

Kvízek
Kiemelt rovataink