hero

Forrás:

Telex

Rovat:

Aktuális
Becsült olvasási idő: 2 perc
Covid-vakcina: nyílt verseny egy lehetséges résztvevővel

Az NNGYK nyílt közbeszerzést írt ki, jelezte is, hogy többféle vakcináról vár ajánlatot, de az általa támasztott követelményeknek csak egyetlen cég, a Moderna felel meg, közli a Telex.

A lap szerint a dolognak több érdekessége is van. Az egyik, hogy tavaly novemberben az NNGYK még kifejezetten a Moderna akkori vakcinájára írt ki közbeszerzést, amit a többi közt azzal indokolt, hogy a járványhelyzet miatt gyorsan kell lépnie. A Közbeszerzési Döntőbizottság azonban arra jutott, hogy az egészségügyi hatóság előbb is kapcsolhatott volna, semmi nem indokolta, hogy ennyit várjon a vakcinavásárlással, ezért az NNGYK-t és a céget is megbírságolta. Ezúttal az NNGYK több mint egy hónappal korábban állt neki a vakcinabeszerzésnek, és nyílt közbeszerzést írt ki – csak éppen a feltételek valahogy úgy alakultak, hogy minden jel szerint ugyanaz lehet majd a befutó.

Különös az is, hogy miért várt a hatóság addig a kiírással, hogy a vakcinák várhatóan csak a járványhullám csúcsán fognak megérkezni. Az időzítést a tavalyi tapasztalatok segíthették volna, azt pedig már a tavalyi vásárláskor is pontosan tudni lehetett, hogy szeptember elsejétől nem lesz mivel oltani. Közben viszont az NNGYK nagyobb mennyiségre kért ajánlatot, mint amit tavaly vásárolt, pedig a tavalyi, kisebb szállítmány egy része is ránk romlott.

Az NNGYK szinte semmit nem kommunikál a Covid-vakcinák várható megérkezéséről, fogalmaz a lap, jelezve: azt is csak a tavaly vásárolt adagok lejáratáról küldött kérdésükre válaszolva közölték először, hogy dolgoznak az új beszerzésen. Aztán október 11-én Molnár Zsuzsanna, az NNGYK Járványügyi és Védőoltási Osztályának vezetője annyit mondott az InfoRádiónak, hogy már folyamatban van a vakcinák beszerzése – holott épp egy nappal korábban, október 10-én indították el a közbeszerzési bejárást. Összehasonlításképp: arról már több mint két hete kiadtak egy közleményt, hogy az influenzaoltás október végétől lesz elérhető.

*

Oroszi: Covid-járvány van Magyarországon. Az InfoRádió Aréna című műsorának Oroszi Beatrix, az SE Epidemiológiai és Surveillance Központjának igazgatója volt a vendége, amit a MedicalOnline szemléz.

(Borítókép: archív)

Kvízek
Kiemelt rovataink