Becsült olvasási idő: 1 perc
Az egészség a tét

Több mint 300 ezer ember a netről rendel vagy különböző árusoktól vesz ismeretlen eredetű gyógyszert, ami számos veszéllyel bír, adja hírül a Kosár.

A fájdalomcsillapítók fogyása Magyarországon is kiemelkedő. Ennek az az oka, hogy nem szánunk időt a fájdalomra, nem annak okát próbáljuk orvosolni, például nem megyünk el fogtömésre, hanem inkább megvárjuk, míg gyökérkezelés lesz a vége. Ahelyett, hogy elnyomnánk a fájdalmat, inkább bevesszük a fájdalomcsillapítót – magyarázta Pálffyné dr. Poór Rita, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főosztályvezetője az M1 Kosár című műsorában.

A fájdalomcsillapítóhoz hasonlóan fogynak az úgynevezett közérzetet javító szerek: a fogyasztótabletták, szteroidok és a potencianövelők. Ezeket többnyire az internetről vagy illegális helyekről szerzik be.

Ma Magyarországon több mint 300 ezer ember rendel az internetről vagy vesz különböző árusoktól ismeretlen eredetű gyógyszert. A netről rendelhető hamis tabletták nagy részét a forgalmazó postai úton rendeli meg, így a csomagok jó része csak a reptérig jut el. A lefoglalt gyógyszerek egy része az Országos Gyógyszerészeti Intézetbe kerül. Ez az a szakértői intézet, ahol bevizsgálják, hogy mit is tartalmaz az adott készítmény.

Dr. Kőszeginé dr. Szalai Hilda, az OGYÉI tudományos tanácsadója szerint a fő gondot az jelenti, hogy teljesen bizonytalan, mi van a gyógyszerekben. Vagyis hogy van-e benne egyáltalán hatóanyag, ha igen, valójában mekkora mennyiségben. Tehát szedésük veszélyes lehet. Csakúgy, mint a pult alól, vény nélkül megszerzett nyugtatók, altatók vagy fájdalomcsillapítók szedése is.

A vényköteles gyógyszerek egyben mérgek is, mert ha rosszul, vagy túladagoljuk, esetleg nem a betegségre megfelelő gyógyszert adjunk, akkor nagy bajt okozhatunk. Minden nyugtató, altató, agy- vagy elmeműködésre, pszichiátriai betegségre szánt gyógyszer recepthez kötött – tette egyértelművé dr. Várhegyi Krisztina háziorvos.

Kvízek
Kiemelt rovataink