Igazi egészségügyi családból származik Ilku Lívia, az idei Jedlik Ányos-díj egyik elismert szakembere, akinek édesanyja gondozónő volt, édesapja pedig mentős, így tulajdonképpen nem is volt kérdés, hogy nővérével egyetemben egészségügyi szakközépiskolába fognak járni. Ezt követően testvére szülésznő lett, ő maga pedig a gyógyszerészetet választotta. Az egyetem elvégzését követően hét évig orvoslátogatóként dolgozott, s mindeközben elvégezte a jogi egyetemet is. A két végzettséget együtt pedig az Egészségügyi Minisztériumban tudta hasznosítani, ahol a jogi főosztályon kodifikációs feladatokat látott el. „Izgalmas volt éppen az EU-csatlakozás idején itt dolgozni, ahol számos olyan szakmai szabályt sikerült megalkotni, amelyek a mai napig hatályban vannak” – mondta a Rádió Orientnek adott interjújában.
A minisztériumban eltöltött hét év után Ilku Lívia két évet töltött el az Országos Gyógyszerészeti Intézet igazgató-helyetteseként, ahonnan végül egy szervezeti átalakítás miatt bocsátották el. „Nehéz volt elfogadni, hiszen úgy éreztük, jó irányba indultunk el, s a hatósági munka terén egy valódi európai szolgáltató közigazgatást kezdtünk el kiépíteni. A gondviselés jele, hogy éppen azon a napon hívtak el igazgatónak a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségéhez.”
Ilku Lívia a gyógyszerészet és a jog mellett PR, kommunikációs és marketing végzettséggel is rendelkezik. Mint mondta, az itt megszerzett ismereteit is jól tudja hasznosítani jelenlegi munkájában, hiszen megújult a MAGYOSZ honlapja és egy jól működő kommunikációs bizottság segíti a rendkívül széles szervezeti taggal rendelkező szövetség koordinációs tevékenységét.
Az idén Jedlik Ányos-díjjal jutalmazott szakember két okból sem számított a díjra. „Egyrészt fantasztikus tudományos szakmai múlttal rendelkező feltalálók szokták kapni az elismerést, másrészt pedig tipikusan férfiak” – mondta. Arról, hogy mégis minek köszönheti, hogy a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetőjeként most elismerték eddigi munkáját, azt mondta:
Mindemellett munkájuk révén remény van rá, hogy hamarosan ne csak szabálysértéssel legyen büntethető az, aki gyógyszereket hamisít. „Az Igazságügyi Minisztériumtól javaslatunkra azt a választ kaptuk, hogy írjuk le az egészségügyi kormányzat eddig megtett intézkedéseit, amelyek után elkezdhetik a btk. szigorításának előkészítését is” – zárta szavait.
