Becsült olvasási idő: 1 perc
Bekeményít a romániai egészségbiztosító

Romániában 2014-től szigorúan büntethetik azokat a kórházakat, amelyek betegeiket a gyógyszerek, kezeléséhez szükséges egészségügyi fogyóanyagok és eszközök megvásárlására kötelezik.

Jövő évtől kezdődően szankcióban részesülnek azok a kórházak, amelyek a gyógyszerek megvásárlására kötelezik a pácienseket, de ugyanakkor kérik az egészségbiztosító pénztártól az illető kezelések elszámolását, jelentette be Cristian Buşoi, a CNAS, az Országos Egészségbiztosító Pénztár elnöke. Csak azok a kórházak mentesülnek a szankciók alól, ahol csak véletlenül fordulnak elő ilyen esetek, ahol nem napi szinten bevett gyakorlat ez a módszer.

„Tudjuk, hogy vannak elszigetelt esetek, ugyanakkor vannak olyan kórházak is, melyekben ez a gyakorlat egyes osztályokon, egyes orvosi szolgáltatások esetében. A 2014-es év egyik legfontosabb célkitűzése az, hogy egyetlen biztosított személy se legyen kénytelen gyógyszereket vásárolni a kórházi kezelés alatt” – tette hozzá Buşoi. 

A CNAS elnöke szerint egy kórház esetében a személyzettel járó költségek képezik a legnagyobb kiadást. De jelentős és megtakarítható tétel lenne a túl hosszú ideig tartó, indokolatlan kórházi beutalásokkal járó kiadás is. A kórházaknak hatékonyabban kellene gazdálkodniuk a pénztártól kapott támogatással – véli. Egy olyan kórházban, ahol a pácienseket nem küldik gyógyszereket vásárolni, a költségek 70 százalékát a személyzettel járó költségek teszik ki, 10 százalékát pedig a gyógyszerek. A kórházigazgatóknak új stratégiát kell alkamazniuk.

Kvízek
Kiemelt rovataink