Varga Judit igazságügyi miniszter indoklása szerint erre azért van szükség, mert az új vírusvariánsok Európa-szerte terjednek és Magyarországon is jelen vannak, így elengedhetetlen a fokozott védekezés. A törvényben rögzítették azt is, hogy a kormány a veszélyhelyzetet korábban is megszüntetheti.
Az eddig érvényes szabályok szerint május 22-ig tartott volna a veszélyhelyzet. A kormány április 21-én nyújtotta be a törvényjavaslatot a hosszabbításról, amelyet most 128 igen, 57 nem szavazat mellett fogadott el a parlament.

