Becsült olvasási idő: 1 perc
E-recept a szomszédoknál

Romániában már átálltak az elektronikus vényekre, míg Csehországban 2015-től lesz kötelező az elektronikus gyógyszerfelírás

Romániában az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tavaly nyáron indította útjára az e-receptfelírással kapcsolatos projektet – javarészt uniós támogatással. A támogatott gyógyszerek felírására és kiadására kialakított új számítógépes rendszert 2012 második félévében vezették be; idén januártól használata kötelező. Az átálláshoz szükséges lépéseket a 11 ezer román háziorvos mintegy 90 százaléka már júliusig teljesítette; a gyógyszertárak pedig október elejéig kaptak haladékot az átállásra.
A rendszer bevezetését véletlenszerű, bejelentés nélküli ellenőrzésekkel, a formanyomtatványok számának csökkentésével, illetve azzal ösztönözték, hogy a gyógyszertárak már csak a 2012. december 31. előtt keltezett, papír alapú vényekre adhatnak kedvezményt. Azoknak a betegeknek, akiknek orvosuk papír alapon állítja ki a receptet, 2013-tól a készítmények teljes árát meg kell téríteniük. Az orvos által felírt e-receptről a beteg másolatot kap. 

A felírt elektronikus receptek száma Romániában novemberben már meghaladta a három milliót, miközben Csehországban a gyógyszerészek egyelőre arra figyelmeztetnek, hogy a bevezetni kívánt rendszer nem lesz teljesen kész két éven belül. Csehországban a Vaclav Klaus elnök által március 6-án aláírt módosítása értelmében 2015-től ugyancsak az elektronikus gyógyszerfelírás felváltja a jelenlegi papír alapú rendszert.

Bár a rendszer alkalmazása a Gyógyszertörvény értelmében ott is kötelező lesz, az orvosok ellenzik az elektronikus receptfelírást. A Cseh Orvosi Kamara (CLK) elnöke, Milan Kubek szerint mindez problémás lehet a betegeknek, az orvosoknak számára pedig többletmunkát és többletköltségeket okozhat.

Állításával szemben az országban azt várják, hogy a kötelező elektronikus gyógyszerfelírások hatására évente 1-2 millió cseh koronát (11,8-23,6 millió Ft) takaríthatnak meg, és a “hamis” recepteket is sikerül majd kiszűrni. A törvénymódosítás egyébként korlátozza a gyógyszereknek a gyógyszertárak működtetői általi exportját és újból meghatározza a főgyógyszerész fogalmát: ezt a pozíciót ezentúl egy gyógyszertárban csak egyetlen személy töltheti be.

Kvízek
Kiemelt rovataink