Erősebb kontrollt gyakorolhat a kórházak gazdálkodására a kormány, ha a kancellária-rendszer kialakításával párhuzamosan a gyógyszer-nagykereskedelmet is átalakítja, abban egyfajta centralizációt hajtva végre - írja a Magyar Idők.
Nem is most jutott először a kormány eszébe a gyógyszer-nagykereskedelem feletti erősebb kontroll: már az előző egészségügyi államtitkár, Zombor Gábor regnálása idején, 2014-ben napvilágra került egy kormányülésről készült jegyzőkönyv, amely szerint már akkor a gyógyszer-kereskedelem állami monopóliummá tételét tervezték. Ebből azóta sem lett semmi, a patikákba döntő részben továbbra is három nagy gyógyszer-nagykereskedő szállítja az orvosságot: a Hungaropharma, a Phoenix és a Teva gyógyszergyár divíziója, a Humantrade. Ezek a cégek a kórházak ellátásában is részt vesznek, azon a piacon ugyanakkor az Euromedic-Pharma a piacvezető: több mint 130 gyártó termékeivel látja el az egészségügyi intézményeket. A kórházi adósságok java része feléjük fennálló tartozás, logikus lépésnek tűnhet tehát, ha a kancellária-rendszer kialakításával egy időben a beszállítói oldalra is a jelenleginél erősebb ráhatást szeretne gyakorolni a kormány. Már csak azért is, mert hiába konszolidálta egy évvel ezelőtt nem kevesebb mint 60 milliárd forinttal az egészségügyi intézményeket, a legutóbbi, július végi államkincstári adatok szerint ismét 54,3 milliárd forintot tett ki a lejárt kórházi adósságállomány, ami egy hónap alatt csaknem 3 milliárd forintos növekedés.
