Becsült olvasási idő: 1 perc
Feketepiacra kerül a nyugtatók 10 százaléka

Magyarországon a patikákban forgalmazott nyugtatók legalább 10 százaléka a feketepiacon végzi, mondta a vs.hu-nak Zacher Gábor. Az addiktológus szerint aki így jut hozzá ezekhez a szerekhez, a hivatalos árnál 10-20 százalékkal is többet fizethet értük.

Zacher szerint annyi szorongásoldó, nyugtató és altató fogy az országban, mintha minden állampolgár, a csecsemőktől az aggastyánokig, 35 pirulát venne be évente. Mivel ezek a szerek rövid idő alatt súlyos függőséget alakítanak ki, azok, akik rászoktak, akkora mennyiséget szednek, az 1 milligramm hatóanyagú Xanaxból például 10-15 tablettát naponta, hogy ahhoz legális forrásból már nem lehet hozzájutni. Épp ezért annyira élénk ezeknek a patikaszereknek a feketepiaca.

Hivatalosan csak július 7-én rendelt el nyomozást a Borsod Megyei Rendőr-főkapitányság a vizsolyi patikus ellen, aki 24 ezer doboznyi, vényköteles nyugtatót/altatót adott el recept nélkül. A gyógyszerésznek, akit az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) ellenőrzése buktatott le, azonnal be kellett zárnia a boltját, és etikai eljárás is indul ellene, és ha a végén az engedélyét is elveszik, akkor már csak alkalmazott lehet egy gyógyszertárban.

Az OGYÉI szerint Borsod megyében nincs érintett gyógyszerész az ügyben, az ország más részén azonban akad. Az Országos Rendőrfőkapitányság nem közölte a lappal, hány gyógyszertárat vizsgálnak jelenleg, ám azt sem cáfolták, hogy a vizsolyi mellett más is érintett az illegális kereskedelemben.

A rendőrség még nem tudja, hogy a vizsolyi patikából jutott-e külföldre pirula, de tártak már fel Magyarországról induló illegális gyógyszerútvonalat Nyugat-Európában, írja a vs.hu.

Kvízek
Kiemelt rovataink