A hazai, közfinanszírozásban részesülő gyógyszerkincs 5167 termékből állt tavaly, egy év alatt nyolc termékkel bővült a kör – mondta a VG-nek Greskovits Dávid, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (Magyosz) elnöke. A magyar gyógyszeripar 2019-ben az előző évit majdnem százmilliárd forinttal meghaladva, 1119 milliárd forintra növelte kibocsátását. A 2020-as számokkal kapcsolatban a Magyosz elnöke bizakodó, mert a belső tagvállalati felmérésük növekedést mutat. A friss adatokat a szövetség mai konferenciáján a Századvég Gazdaságkutató mutatja be.
A Magyoszhoz tartozó 16 tagvállalat a pandémia elleni küzdelemben kiemelt szerepet vállalt és vállal jelenleg is. A hazai cégek által gyártott két Covid elleni készítmény megoldást nyújt a koronavírus enyhébb és súlyosabb tüneteire, a Favipiravir már az alapellátásban is elérhető a betegek számára, a Remdesivir pedig a súlyosabb állapotú, kórházban kezelt betegeknek jelent segítséget.
A hazai gyógyszeriparnak már nagyon sok válságot kellett átvészelnie, most a 2020-ban kirobbant pandémia a példa nélküli kihívás, ezt megelőzően pedig a 2019-ben bevezetett szerializáció miatti megtorpanással kellett megbirkóznia a szektornak – mondta Greskovits Dávid. A 2020-as évet nagyon hektikusnak nevezte, mivel rengeteg olyan tevékenységet kellett végezni, amit korábban nem. A Magyosz tagvállalatai annak ellenére tudták növelni a bevételeiket, hogy a járványügyhöz köthető többletköltség több százmillió forintra rúgott, valamint az ellátási lánc felborulásából származó nagyobb kiadások is jelentősen éreztették hatásukat.

