A kórházak gyógyszerbeszerzése az a terület, ahol úgy lehet csökkenteni a kiadásokat, hogy az a betegek ellátását nem érinti – válaszolt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, hozzátéve, ennek részletszabályozását a kormány később dolgozza ki. A kedden elfogadott módosítással kepcsolatban megjegyezte, a kabinet álláspontja az, hogy a koncessziós működtetés a leghatékonyabb, és a szolgáltatók a koncessziós jog ellenére is jobb szolgáltatást fognak tudni nyújtani.
Az egyházi fenntartású kórházak és a KEF álá tartozó klinikai központok 25 milliárd forintot kaptak a rezsiköltségeik kompenzálására a minap 170 milliárd forintos átcsoportosításával megnövelt Rezsivédelmi alapból – mondta a miniszter a napokban megjelent kormányhatározatokról szólva és a szerdai kormányülésen történteket összefoglalva. A csütörtök délelőtti Kormányinfón hozzátette azt is, hogy az egészségügyi intézmények, iskolák és más közigazgatási intézmények több mint 132 milliárd forintot fordítanak a 170 milliárd forintosra növelt rezsivédelmi alapból. – Ugyan nagy teher az ország számára a megnövekedett energiaköltségek kielégítése, de erre a magyar költségvetés képes – tette hozzá.
Brüsszel hívott fel a családtámogatások és egészségügyi kiadások felülvizsgálatára – jelentette ki a miniszter a minap megjelent, a közkiadások hatékonyságának felülvizsgálatáról szóló kormányhatározattal kapcsolatban. – A rezsicsökkentés feladásáról szó sem lehet, és a családtámogatásokon sem kíván változtatni a kormány – szögezte le a politikus, hozzátéve, hogy az egészségügyi kiadások azért nőttek meg az elmúlt években, mert az orvosi és szakdolgozói fizetéseket soha nem látott mértékben növelték.
Döntően az állam saját magán igyekezett eddig spórolni, illetve a beruházások elhalasztásával takarítanak meg, de ez már nem lehetséges – fejtette ki a 3 százalékos forráselvonással kapcsolatban Gulyás Gergely, de kérdésre megerősítette: az egészségügyi büdzsé 3300 milliárdos tervezett kerete nem fog csökkenni.
Nem okoz problémát a betegellátásban az államosítás
Kizárólag az állami kórházakban lévő CT- és MR-gépeket érinti a kedden elfogadott szabályozás, ezeket a berendezéseket vagy megvásárolják, vagy teljes kártalanítás mellett kisajátítják – jelentette ki a miniszter. Arra a felvetésre, hogy a szakmai szervezetek rosszalják ezt a lépést, mert álláspontjuk szerint hosszabbodhatnak a várólisták, és nem lesz elég orvos és egészségügyi szakdolgozó a vizsgálatok elvégzésére, a politikus úgy reflektált: „Mi ezt éppen fordítva látjuk.”
Álláspontja szerint az intézkedés azt fogja eredményezni, hogy az állam ezeket a gépeket időkorlát nélkül tudja majd működtetni, így a várólisták nem hosszabbodnak, hanem rövidebbek lesznek. „A józanész szabályai szerint járunk el” – mondta, megemlítve azt is, hogy a gépek pontos számáról az egészségügyért felelős államtitkárság fog tájékoztatást adni.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter (j) és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda épületében 2023. július 6-án. (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

