A magyar gyerekek 2 hónapos korukban részesülnek az első kombinált DPTa + IPV + Hib és PCV-oltásukban, ami a diftéria/torokgyík + pertusszisz/szamárköhögés + inaktivált poliomyelitisvírus/járványos gyermekbénulás + Haemophilus influenzae B okozta agyhártyagyulladás és a Streptococcus pneumoniae 15 szerotípusa, pneumococcus/tüdőgyulladás elleni vakcinát jelenti. Egyéves korig az alapimmunizálás részeként ezek újabb dózisát kapják meg, majd 12 hónapos korban következik a bárányhimlő/varicella elleni oltás, 15. hónaposan következik a rubeola, mumpsz, kanyaró elleni oltás, 12 évesen a hepatitis B elleni kötelező oltást kapják meg.
A kötelező gyermekkori oltások sorába legkésőbb 2019-ben a bárányhimlő elleni vakcina került be. Addig évente 30-40 ezer megbetegedést jelentettek, 2021-ben már csak 15 ezret ‒ derült ki az NNGYK Járványügyi és Infekciókontroll Főosztályának adataiból. Az országos tiszti főorvos, Müller Cecília az oltás bevezetésekor úgy fogalmazott, a védőoltás nélkül gyakorlatilag lehetetlen elkerülni a fertőzést a gyerekek körében. A betegség nemcsak a tályogok hegesedésével járhat, de idegrendszeri szövődmények, kisagyi vagy agyvelőgyulladás léphet fel.
Tavaly év végén a 85 százalékos átoltottságú Horvátországban és Szerbiában 1435 és 909 szamárköhögéses megbetegedésről és négy ezzel összefüggő halálesetről adtak hírt. Hazánkban az 1953-ban kezdődött vakcináció óta csaknem teljes az átoltottság. Magyarországon az NNGYK közlése szerint az utóbbi öt évben összesen 45 szamárköhögéses megbetegedést és 37 kanyarós esetet regisztráltak, ez utóbbi nem hazai eredetű, hanem behurcolt eredetű volt. Az ötvenes évek előtt közel 60 ezer gyermeket kezeltek szamárköhögéssel.
Hans Kluge, az Egészségügyi Világszervezet európai regionális igazgatója riasztónak nevezte, hogy a kontinensen 30-szorosára emelkedett tavaly a kanyarós megbetegedések száma az egy évvel korábbihoz képest. Míg 2022-ben 941 esetet jelentettek Európában, 2023. január és október között már meghaladta a 30 ezret a fertőzöttek száma, amiből közel 21 ezernek volt szüksége kórházi kezelésre, és öten belehaltak a betegségbe. A fertőzöttek sorában ötből kettő 2 év alatti gyermek volt, és minden ötödik 20 év feletti. Az oltottság aránya a kontinensen 2019 óta visszaesést mutat, 2022-re 91 százalékra esett vissza. A WHO szerint a betegség terjedését csak 95 százalékos kétdózisú vakcinációval lehet elkerülni, a kanyaró főként öt év alatti nem oltott vagy aluloltott gyermekeknél volt végzetes kimenetelű, világszerte ez még a mai napig 130 ezer halálesetet jelent.
Az EGT tagállamainak saját hatáskörébe tartozik a népegészségügyi program kialakítása, de az említett betegségek többsége ellen immunizálják a gyermekeket, ugyan nagyrészt ajánlott formában a szülők maguk dönthetik el, hogy élnek-e a lehetőséggel. A kötelező oltások kihagyása azonban szankciót von maga után, ahogy a szamárköhögés elleni vakcina kihagyása miatt 300 eurós bírságot szabnak ki a szülőre Horvátországban, írja az Index.
Borítókép: archív

