Járványszerűen terjed a szamárköhögés Magyarországon – ismerte el a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti központ.
Rósa Ágnes házi gyermekorvos, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) alelnöke a VG kérdésére elmondta, két oka van az esetszám megugrásának.
„Az egyik az, hogy a koronavírus-járvány alatt két évig elzártan éltünk, maszkot hordtunk, nem mentünk sehova, így nem találkoztunk semmilyen kórokozóval. Más fertőző betegségek – az RSV fertőzés és a skarlát – esetén is magasabb lett az esetek száma. Ahogy levettük a maszkot, erőteljesen megjelentek ezek a betegségek” – mutatott rá a doktornő.
Rósa Ágnes hozzátette: a másik ok, hogy változott a vakcina. A szamárköhögés ellen készült korábbi vakcinában az egész kórokozó benne volt elölt formában, de nagyobb oltási reakciók, lázgörcsök jelentkeztek. Ennek a mérséklése céljából a 2000-es évek elején megváltozott a védőoltás, az új változat úgynevezett acelluláris, azaz sejtmentes, ami azt jelenti, hogy csak néhány antigént tartalmaz, ami arra elég, hogy megakadályozza a súlyos betegség és a járvány kialakulását, de nem tünteti el a kórokozót.
Bortókép: archív

