Az életmód tekintetében ma kell lépnünk, nem várhatunk holnapig – nyitotta előadását az MGYK alelnöke, aki emlékeztetett arra, hogy bár a jogszabályok 2006 óta lehetővé teszik a gyógyszerészek szerepvállalását az egészséges életmód kialak-tásában, a megfelelő gyógyszerhasználat elősegítésében és az adherencia erősítésében, a gyógyszerészi gondozás mégsem a hétköznapok része Magyarországon. Pedig a nemzetközi gyakorlatban a gyógyszerészek már kognitív szolgáltatásokat nyújtanak, nemcsak a páciensek gyógyszerelésével, hanem életmódváltásukkal is foglalkoznak, aktív résztvevői a dohányzásleszoktató és szűrőprogramoknak. Ezt a nyugat-európai példát igyekszik meghonosítani idehaza a szakma és a kamara.
Húsz éve nyitott rendezvényként invitálják az érdeklődőket a gyógyszertár officináján túlra is a Patikanap keretében, az idei rendezvény a diabétesszel kapcsolatos gyógyszerészi feladatok kerültek fókuszba. Ugyancsak az egészség életmódváltással való javítását szolgálja az MGYK által is szorgalmazott gyógyszerrosta, amelynek célkitűzése a beteg életminőségének javítása mellett a gyógyszeres terápia racionalizálása, az indokolatlan polifarmácia megszüntetése.
A biztonságos gyógyszerhasználat és az adherencia fejlesztését szolgálja az MGYK SZEBB-programja is, amely 2018-ban indult, és amelybe akkor szinte valamennyi szereplőt sikerült bevonni, de a koronavírus járvany blokkolta a projektet, ezért tavaly szeptemberben újraindították. A SZEBB-programban kidolgozott protokoll a gyors expediálási folyamattal is összeegyeztethető, akkor is biztosít egyfajta hatékonyságot, ha a beteg csak „beszalad” a patikába. Az ebben foglalt kérdések feltételével néhány perc alatt végezni lehet, kiszűrve akár komoly egészségügyi problémákat is. A kamara törekvése az is, hogy a gyógyszerészi konzultáció adatai dokumentumként bekerüljenek az EESZT-be, ami elősegítheti más ellátásokban a döntéshozatalt.
A patikusok saját környezetükben is igyekeznek új perspektívában bemutatni a gyógyszerészek munkáját, Fang Simon példaként említette, hogy maga is adott már elő idősek klubjában a diabétesz szakmai irányelveiről, és sok kollégája hasonlóan segíti az időseket, betegcsoportokat saját településén.
Kitörési pontot jelenthet a gyógyszerészek számára az Aktív Magyarország Program részévé váló Mozgás receptre program – amelyet a konferenciát szervező Magyar Életmód Orvostani Társaság (ÉMOT) kezdeményezett – amely révén „közelebb tudnának lépni a páciensekhez”. Felvetette, hogy a program keretében lehetőség nyílhatna arra, hogy a mintegy 3000 hazai patika valamelyikébe vitaminért, étrend-kiegészítőért betérő pácienst „gyógyszerészi beutalóval” irányítsák a háziorvosokhoz – mondta az alelnök, aki programegyeztető bizottság létrehozására tett javaslatot az ÉMOT-nak annak érdekében, hogy a gyógyszerészek is be tudjanak kapcsolódni a programba.
Mi is futunk – zárta előadását Fang Simon, aki maga is tagja a rendezvényeken rendszeresen induló három gyógyszerész csapat egyikének, amelyek jó példával elől járva hirdetik, hogy csak hiteles szakemberként lehet életmódtanácsokat adnia pácienseknek.
Az ÉMOT konferenciájáról bővebb beszámolót közöl a MedicalOnline.
Borítókép: archív

