A MAGYOSZ immáron 33 éve, 29 tagvállalatot tömörítő civil szervezetként működik. A magyar gyógyszergyártás nem csupán az egyik legrégebbi hagyománnyal bíró iparág Magyarországon, de rendkívüli potenciállal is rendelkezik, nagy foglalkoztató, és a leginnovatívabb feldolgozóipari ágazat. A MAGYOSZ 2023. november 7-én, immár hatodik alkalommal szervezte meg konferenciáját „A hazai gyógyszergyártás jelene - versenyképességének jövője” címmel, ahol a szektor jelenlegi helyzete, kilátásai és legnagyobb kihívásai kerültek napirendre.
Dr. Greskovits Dávid, a MAGYOSZ elnöke megnyitó beszédében elmondta, hogy az európai és hazai árazási gyakorlatok sok esetben hátráltatják a vállalatokat abban, hogy gyártási kapacitásaikat, beruházásaikat növeljék a régióban, ezáltal csökkentsék az Ázsiától való kitettségüket. Előadásában hangsúlyozta, hogy a súlyos, és visszafordíthatatlan veszteségek elkerülése érdekében itthon is szükség van a szakmai- és politikai döntéshozók, a gazdasági élet, valamint a hazai betegellátás szereplői között aktív és gyakori párbeszédre, és annak eredményeképpen létrejövő, a hazai ipar fenntarthatóságát biztosító iparpolitikára, így örömmel fogadták, hogy a Gazdaságfejlesztési Minisztérium a gyógyszeripar fejlesztését is célzó iparpolitikán dolgozik.
Prof. Dr. Csath Magdolna, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kutatóprofesszora hangsúlyozta, a tudásba való beruházás a legfontosabb a nemzetgazdaság szempontjából. Magyarországon az iparpolitika segítségével lehetne javítani a versenyképességet, és a termelékenységet. Ez utóbbi javításának egyik lehetséges eszköze lehetne a gyógyszeripar versenyképességét támogató iparpolitikai javaslatok kialakítása, és következetes végrehajtása. A professzor szerint szükség lenne a tudásszektorba történő beruházásra, a jó iparpolitika kulcsa az innováció útjában lévő akadályok elhárítására. Kiemelte, hogy a régióban jelen lévő gyógyszeripari és járműipari cégek száma és értéktermelési adatai alapján a magyarországi gyógyszergyártó cégek kiemelkedő jelentőségűek.
Ezt követően egy rendhagyó előadás keretében 6 hazai gyógyszergyártót képviselő cégvezető (Dr. Greskovits Dávid, a MAGYOSZ Elnöke, Jelena Livsica, a Teva Gyógyszergyár Zrt., Kereskedelmi vezérigazgatója, Ásványi Tibor, a Naturland Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója, Dr. Rónay Tamás, a Sanofi-Aventis Zrt. vezérigazgatója, Poroszlai Csaba, az Egis Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója és Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója) mutatta be a magyar ipar helyzetét.
Az előadások keretében közös álláspontként hangsúlyozták: Magyarország legversenyképesebb iparága a gyógyszeripar. Az összesített árbevétel meghaladta az 1500 milliárd forintot, melyből a belföldön realizált forgalom túllépte a 300 milliárd forintot, az össztermelés több, mint 80 %-a az export piacokon kerül értékesítésre.
A hazai gyógyszeripar egyik legfontosabb ismérve, hogy amíg a feldolgozott árufőcsoport összesített volumene kivitelben 2,3 %-al, behozatalban 7,3 %-kal nőtt, addig a gyógyszer és gyógyszeripari termékek exportja 11 %-kal emelkedett, míg az import 1,6%-al csökkent. Ezzel a pozitív szaldóval egyedüliek a hazai gyógyszergyártók a V4 országok között.
A felszólalók hangsúlyozták: egy-egy gyógyszeripari projekt megvalósulása több éves innovációs, K+F munka eredménye. Ezt jelzi az is, hogy az utóbbi 5 évben a hazai gyógyszeripar összberuházási értéke meghaladta az 550 milliárd forintot, míg a kutatásfejlesztésre fordított összeg túllépte a 400 milliárd forintot.
Az ipar versenyképességének növelésére magas hozzáadott értékű, és magas termelékenységű iparágakra és beruházásokra van szükség. A gyógyszeripar jellemzően ilyen. A nagy hozzáadott érték előállításhoz fontos a beruházás, ami nemcsak a gépekbe, hanem a tudásba, képességekbe és az egészségbe való beruházást is jelenti. Ezt a folyamatot az állami iparpolitikáknak, iparstratégiáknak támogatniuk kell, elsősorban az innováció és a termelékenységjavítás ösztönzésével.
A gyógyszergyárak képviselői kiemelték: a hazai gyógyszeripar támogatása, a valódi patrióta gazdaságpolitika megvalósítása, a kiszámíthatóbb szabályozási környezet és a reális értékkövetés segíthet hosszú távon a gyógyszeripar és a nemzetgazdaság versenyképességének javításában.
A gyártók az extraprofit adó kapcsán elmondták: a 2022. december 23-án kihirdetett, árbevételre kirótt, ún. extraprofi-adó pont a fenti folyamatok ellen hat, ugyanis az új adónem az exportot is adóztatja. A cégvezetők egyhangúlag szorgalmazták az adó 2024-es kivezetését.
A konferencián Dr. Bidló Judit, az egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkár beszámolt a szektort érintő finanszírozási protokoll változásokról, a tételes elszámolású gyógyszerek centrumainak bővítéséről és a tervek között szereplő áremelések kezeléséről, a nemzetközi referencia pontosításáról, valamint a befogadási eljárások gyorsításáról. Tervezett változásként említette az alapellátás átalakítását, az ügyeleti rendszer és a háziorvosi ügyeleti rendszer átszervezését, a háziorvosok kapuőri szerepének megerősítését, a praxisközösségek kialakításának ösztönzését és a körzetek átalakítását. Hasonlóan átalakítás alatt áll a generikus ösztönző rendszer újragondolása, valamint a szakorvosi javaslatok számának csökkentése, idejük meghosszabbítása.
Az előadást követően egy kerekasztalbeszélgetés keretében az ellátórendszer szereplőinek jövővel kapcsolatos vízióit és aggályait ismerhették meg a jelenlévők, ahol Dr. Nagy Ádám, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium Iparügyekért felelős helyettes államtitkára elmondta, bízik benne, hogy 2024-ben jobb gazdasági év jön, és a felívelő pálya lehetővé fogja tenni, hogy bizonyos visszalépések, kedvezmények, vagy az adó kivezetése sorra kerüljön, bár erről még kormányzati döntés nincs.
A konferencia végén a hazai gyógyszeripar fejlődése érdekében tett kimagasló tevékenységek elismerésére alapított díj, az Dr. Orbán István Emlékérmek átadására került sor. Az érem odaítélésénél olyan tudományos, gazdasági vagy társadalmi, illetve közszolgálati tevékenység, munkásság, életmű vehető figyelembe, amely jelentős mértékben, közvetett vagy közvetlen módon hozzájárult/hozzájárul a magyar gyógyszeripar mind hazai, mind nemzetközi szintéren való elismertségéhez, jó hírnevének fenntartásához, megerősítéséhez. Ez a díj nem kitüntetés, nem jutalom, hanem a köszönet kifejezése azon tudományos, vagy gazdasági területen dolgozó szakemberek számára, akik életművükkel hozzájárultak a hazai gyógyszeripar, a hazai gyógyszerészet nemzetközi hírnevének megerősítéséhez.
2023-ben a magyar gyógyszeripar mind hazai, mind nemzetközi színtéren való elismertségét, jó hírnevének fenntartását, megerősítését támogató munkájáért emlékérmet vehetett át Prof. Dr. Szökő Éva, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság elnöke, valamint Dr. Thaler György, a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt. gyógyszerkutató mérnöke.

