PharmaOnline
Becsült olvasási idő: 1 perc
HGYSZ: a patikák se fizessenek építményadót!

A háziorvosi rendelőkhöz hasonlóan a patikák is mentesüljenek az építményadó fizetése alól – javasolja a Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ).

Mint a HGYSZ szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében leszögezi: építményadót az adott önkormányzat az illetékességi területén elhelyezkedő építmények után vethet ki. 2011 végéig a helyi adókról szóló törvény alapján „a szociális, egészségügyi és gyermekvédelmi, illetőleg a nevelési-oktatási intézmények céljára szolgáló helyiség” után nem kellett építményadót fizetni, ezt követően azonban megszűnt az egészségügyi intézmények mentessége. Kormánypárti képviselők 2012 márciusában nyújtottak be törvénymódosító javaslatot, melyben javasolták, hogy bizonyos egészségügyi intézmények kerüljenek be a mentességet élvező intézmények körébe, de végül csak a háziorvosi rendelők mentesültek az építményadó fizetése alól.

Az átlagos gyógyszertári területtel (130-150 m2) számolva az adó mértéke elérheti a140–165 000 forintot is, ami a HGYSZ szerint egy kistelepülési gyógyszertár életében jelentős kisesésnek számít. Komoly problémát jelent a gyógyszertárak éves költségvetésének tervezésekor a kiszámíthatóság hiánya, mivel az önkormányzatok döntéseitől függ, hogy az adott évben számolni kell-e ezzel a kiadással.

2013 januárjától a gyógyszer-gazdaságossági törvényben rögzítettek alapján a gyógyszertárak egészségügyi intézmények, így a HGYSZ véleménye szerint indokolt lenne újragondolni, hogy az ágazatnak jelentős terhet jelentő építményadó alól a gyógyszertárak is mentesüljenek.

„Az elmúlt időszakban az önkormányzatok gazdasági helyzete jelentősen javult, köszönhetően a kormány adósság-átvállalási programjának. Tudjuk, hogy a települések önkormányzatai számára minden bevételi forrás nagy jelentőséggel bír, ugyanakkor úgy véljük, hogy az a szerep, amelyet a gyógyszertárak betöltenek a gyógyítás és az egészségmegőrzés területén, indokolttá teszi, hogy a kormány központilag mentességben részesítse a patikákat, mint egészségügyi intézményeket” – közölte Korodi Karolina, a HGYSZ elnöke.

Kvízek
Kiemelt rovataink