Becsült olvasási idő: 1 perc
Így jelzik a fogak a cukorbetegséget

Bár a diabetes lappangva alakul ki és gyakori, hogy súlyos szövődmények fellépése után fedezik fel a betegséget, vannak olyan jelek, melyek felvetik a magas vércukorszint gyanúját. A fogak és az íny állapota például sokszor komoly jelzésértékkel bír. Erről beszélt dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A vércukor és a fogak

A cukorbetegség a test számos részét érinti, beleértve a szájüreget, fogakat is. Diabetes esetén nagyobb valószínűséggel jelentkeznek szájüregi problémák, például fogszuvasodás, fertőzések, gyulladások.

A cukorbetegek körében a leggyakoribb szájüregi probléma az az ínygyulladás. Magas vércukorszint esetén csökken a fertőzésekkel szembeni ellenállóképesség, a baktériumok könnyebben és gyorsabban elszaporodnak. A káros mikroorganizmusok a cukrot savakká alakítják, emiatt az íny könnyen begyullad, vérzik, kipirosodik és fáj.

A baktériumoknak a cukros környezet igen ideális, és kezeletlen cukorbetegség esetén igen sok cukor van jelen a nyálban. A baktériumok összegyűlnek, a nyállal és az ételmaradékkal keveredve lepedéket képeznek, amit, ha nem távolítunk el megfelelően, akkor az fogszuvasodáshoz, fogkőhöz és fogínybetegséghez vezet.

Fontos tudni, hogy nemcsak a cukorbetegség van hatással a fogakra/ínyre, hanem fordítva is: a szájüregi fertőzés, mint például a parodontitis, vércukorszint-emelkedést is okozhat (ahogy általában a fertőzések), ami viszont nehezebbé teszi a cukorbetegség kontrollálását.

Cukorbetegség okozta egyéb szájproblémák

  • Rossz lehelet
  • Szájszárazság (a cukorbetegség dehidratációt okoz)
  • Afta, szájpenész
  • Laza fogak
  • Vérző, gyulladt, lehúzódó íny.

Ellenőriztesse vércukorszintjét!

Amennyiben az említett panaszokkal küzd, érdemes ellenőriztetni a vércukor szintjeit (OGTT vizsgálattal), mivel lehet, hogy a magas vércukorszint okozza a panaszait. Ha kiderül, hogy cukorbetegséggel küzd, akkor nagyon fontos a vércukorszint optimalizálása, ugyanis azzal nemcsak a súlyos szövődményeket kerülheti el, hanem a szájüregi panaszai az csökkennek/elmúlnak, mondja dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A kezelés minden esetben személyre szabott: enyhébb esetben elegendő lehet az életmódterápia (diéta, mozgás), ám ha az orvosa úgy ítéli meg, ezt kiegészíti a gyógyszeres vagy/és inzulinos terápia.

Fotó: illusztráció (Kovács Attila – Semmelweis Egyetem)

Kvízek
Kiemelt rovataink