Magyarországon évről-évre több száz új molekulát tesztelnek betegeken, illetve egészséges önkénteseken a gyógyszercégek klinikai körülmények között. Az EU klinikai gyógyszervizsgálati regisztere szerint jelenleg egyszerre több mint 2700 hatóanyagot vizsgálnak hazánkban, hozzávetőlegesen kétszáz intézményben. A vizsgálatba vont betegek, illetve egészséges önkéntesek száma a vizsgálat jellegétől függően évente 15 és 30 ezer között változik – írja a lap.
A klinikai gyógyszerkipróbálás jövedelmező iparág: a magyar nemzetgazdaságnak évente mintegy 50 milliárd forint bevételt hoz, a résztvevő kórházak és egészségügyi dolgozók ebből körülbelül 15 milliárdos pluszbevételre tesznek szert. Az orvosok, nővérek itthon tartása szempontjából így különösen fontos bevételi forrás, míg a betegek ily módon akár évekkel korábban hozzájuthatnak azokhoz a legújabb hatóanyagokhoz, amelyek klinikai alkalmazására esetenként még hosszú éveket is várni kell.
Ebben jelenthet komoly segítséget az Európai Bizottság és az Európai Gyógyszeripari Szövetségek Federációja most bejelentett fejlesztési programja, az IMI2 (Nemzetközi Gyógyszerkutatási Kezdeményezés-2) – idézik Némethi Erikát, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatóját.
Az összesen 3,276 milliárd eurós költségvetésből olyan programokat támogatnak, amelyek egy adott területen szignifikánsan javítják az ország/térség versenyképességét, vagy az új megközelítéseken/hatóanyagokon keresztül egy betegség kezelésének hatékonyságát. Az egyes konkrét projektek meghatározása és kidolgozása az iparág feladata, azonban az egyes kezdeményezések és ezen keresztül az elérhetővé váló fejlesztési támogatások és források nagysága az adott ország aktivitásától függ – olvasható a vg.hu-n.
