Az idén novemberben kötelezővé váló e-recept nem fosztja meg vényeiktől a betegeket, derült ki a Magyar Gyógyszerészi Kamara tájékoztatóján, azok ugyanis – az e-recept működtetése mellett – 2018 november elsejéig alkalmazásban maradnak. Utána az kaphat igazolást rendelt medicináiról, aki ezt kéri, kivéve a gyermekeknek felírt patikaszereket. Ezekről ugyanis 2018 november elseje után is kötelezően ki kell adniuk az orvosoknak a vényfelírási igazolást, derült ki az emberminisztérium helyettes államtitkárának szavaiból. Ladányi Márta azt is elmondta, hogy dolgoznak az e-beutaló mielőbbi bevezetésén is, ezzel kapcsolatban azon jelenleg még a szakértői munkák zajlanak.
Az államtitkár helyettes emlékeztette a résztvevőket arra a kormányzati nagyvonalúságra, amelynek eredményeként jövőre 500 millió forinttal 4,1 milliárdra nő a generikus program patikai végrehajtásának ösztönzésére szolgáló keret. Emelik továbbá a kistelepülések patikáinak szóló, vissza nem térítendő támogatást is, amelyre idén 700, jövőre viszont további 350 millióval jut több. A szolgáltatási díj kifizetésére szánt 4,5 milliárd is változatlanul rendelkezésre áll 2018-ban.
Ladányi Márta elmondta, hogy sikerrel lezárult patikai tulajdonosi program, amely lehetővé tette, hogy a gyógyszerészek váljanak a gyógyszertárak többségi tulajdonosaivá. A törvény végrehajtásához az állam nagyvonalú, kamattámogatott hitel lehetőséget biztosított, amelyet azonban mindössze 13-an vettek igénybe. Ők összesen 500 millió forint kölcsönben részesültek, amelyhez 90 milliós kamattámogatás társult. A hitel iránti mérsékeltnél is mérsékeltebb érdeklődés azt mutatja, hogy az állam nem kockáztatott túl sokat, s hogy bár néhány nehezebb esztendő – részben a patikai piac 2006-os felszabadítása valamint a 2008-as gazdasági válság – miatt kijutott a gyógyszerészeknek is, de a jelek szerint maradt még mit a tulajdonrész felvásárlásra fordítaniuk. Bár az is meglehet – nyilván nem véletlenül kért betekintést bizonyos szerződésekbe a kamara, amelyre azonban nem kapott jogosítványt –, hogy a jogászok imitt-amott megoldották a tulajdoni átrendezést okosban.
Az államtitkár helyettes és az újságírók között lezajlott több fordulós kérdezz-felelek ellenére sem derült ki, vajon végleg sikerült-e megszüntetni a védőoltáshiányt. Arra pedig végképp nincs válasz, hogy ki hibázott: a teljes mennyiség biztosítására kötelezett állami szervezet vagy a készítmény forgalmazója. Az emberminisztérium önmagát természetesen hibátlannak tartja, miközben a beszállító is állítja: folyamatosan képes biztosítani a vakcina szállítását.
Néhány héttel ezelőtt derült ki, hogy egyes gyermekeknek beadandó védőoltásból hiány van. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma igyekezett gyors ütemben orvosolni a problémát. Néhány napja Rétvári Bence, az EMMI államtitkára – egy képviselői kérdésre válaszolva – közölte, hogy július 10-én a kormányhivatalok megyei és járási részlegeihez kiszállították a gyermekeknek az idei esztendő harmadik negyedében kötelezően beadandó oltóanyagot. Ám válaszában azt is elismerte, hogy „(…) a 2, 3, 4 , hónapos csecsemők és 18 hónapos kisgyermekek részére adandó ötkomponensű (diftéria, pertussis, tetanusz, Haemophilus influenzae b és polio elleni – a szerk. megjegyzése) oltóanyagból kisebb mennyiség kerül kijuttatásra az előre ütemezett kiszállítási útvonal szerint (…)” Július 10-én állítólag két hétre elegendő mennyiséget szállítottak ki a tartalék készletből. A tájékoztatón Ladányi Márta elmondta, épp aznap újabb oltóanyag szállítmány indult útnak a kormányhivatalok felé, a harmadik negyedév vakcina igényének kielégítésére.
