hero

Forrás:

Debreceni Egyetem

Rovat:

Képzés
Becsült olvasási idő: 1 perc
Új képzés a debreceni gyógyszerésztudományi karon

Szakirányú továbbképzési szakot indít farmakoterápia menedzsment néven a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara arra reagálva, hogy a krónikus betegségben szenvedő, folyamatos terápiában részesülő betegeknek a jövőben a gyógyszerész vagy okleveles kiterjesztett hatáskörű ápoló is felírhat támogatott gyógyszert. A képzésre gyógyszerész diplomával rendelkező szakemberek március végéig jelentkezhetnek. 

A Magyar Közlönyben megjelent a rendelet, amely lehetővé teszi, hogy a krónikus betegségben szenvedő, folyamatos terápiában részesülő betegeknek a betegbiztonság szem előtt tartásával gyógyszerész vagy okleveles kiterjesztett hatáskörű ápoló is írhasson fel társadalombiztosítási támogatással gyógyszert. 

Ehhez kapcsolódóan a Debreceni Egyetem (DE) Gyógyszerésztudományi Kara (GYTK) új, hiánypótló szakirányú továbbképzési szakot indít farmakoterápia menedzsment néven. 

Bácskay Ildikó, a DE GYTK dékánja elmondta: a képzés célja a gyógyszerészek farmakoterápiás kompetenciáinak fejlesztése, a gyógyszerelési folyamatok optimalizálása, valamint a betegbiztonság és a személyre szabott gyógyszeres terápia támogatása. 

A program gyakorlatorientált, multidiszciplináris szemléletben készíti fel a résztvevőket a modern egészségügy kihívásaira, különös tekintettel a krónikus betegek gondozására és a gyógyszerelési problémák megelőzésére – ismertette Bácskay Ildikó.

A kari vezető kifejtette: a képzés szakmai hátterét a Gyógyszerésztudományi Kar és a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége közötti hosszú távú együttműködés biztosítja. A továbbképzéssel azt is szeretnék elérni, hogy a gyógyszerészek aktívabban kapcsolódjanak be a krónikus betegek gondozásába, a gyógyszeres terápiák követésébe, valamint a népegészségügyi és prevenciós programokba. A program hozzájárulhat az egészségügyi ellátórendszer tehermentesítéséhez, a terápiás együttműködés javításához és a gyógyszerbiztonság növeléséhez.

A képzés két féléves, hibrid formában valósul meg, online és jelenléti oktatási elemekkel, moduláris rendszerben. A tavaszi képzési blokk 2026 áprilisában indul, eddig már csaknem száz jelentkező regisztrált a programra. A lehetőség iránti jelentős érdeklődés is mutatja, hogy a farmakoterápia menedzsment a gyógyszerészi kompetenciabővítés egyik kiemelten fontos területe. A program hosszú távon új szakmai lehetőségeket nyithat meg a gyógyszerészek számára, és fontos lépést jelent a hazai gyógyszerészi szerepkör fejlődésében – vélekedett Bácskay Ildikó.

A képzésre gyógyszerész diplomával rendelkező szakemberek jelentkezhetnek, a jelentkezési határidő az első modulra 2026. március 31. 

A továbbképzéssel kapcsolatban bővebb tájékoztatás a képzés hivatalos felületén érhető el: https://pharm.unideb.hu/farmakoterapia-menedzsment

(Fotó: Debreceni Egyetem)

 

Kvízek
Kiemelt rovataink