Becsült olvasási idő: 3 perc
Ki álmodhatja tovább a felsőoktatást?

Palkovics László professzort, a BME tanszékvezetőjét kérte fel felsőoktatási államtitkárnak az emberi erőforrások minisztere. 

Balog Zoltán ezt a mno.hu-nak adott interjúban jelentette be csütörtökön. A tárca vezetője arra a kérdésre, hogy miért rá esett a választás, azt mondta: a felsőoktatási államtitkártól várt hozzáállás része egy olyan gazdasági szempont is, amellyel az egész ország érdekét szolgálja. A felsőoktatásból olyan diplomások kerüljenek ki, akik valóban munkát találnak, a tudásuk színvonalas, ők maguk ezáltal versenyképesek, emellett pedig azon ágazatokat erősítik, amelyek szükségesek egy sikeres Magyarországhoz – tette hozzá Balog Zoltán.

Beszélt arról is, hogy Palkovics László egyrészt egy nagyon sikeres iparpolitikai karrier csúcsán van, egy nemzetközi nagyvállalat (a Knorr-Bremse) jelentős vezetője, ugyanakkor rektorhelyettes volt a Kecskeméti Főiskolán, tehát belülről ismeri a felsőoktatást is. A leendő államtitkár volt a kétezres évek elején az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnöke, ebben a bizottságban kapcsolódott össze a gazdaságpolitika és a tudománypolitika, a kutatásfejlesztés és a felsőoktatás; emellett ő Magyarország egyik legfiatalabb akadémikusa.

Arról, hogy Palkovics Lászlóra, mint gazdasági szakemberre számítanak az ősszel induló kancelláriarendszer bevezetésében is, azt válaszolta: természetesen; ugyan magának a rendszernek az alapjait készen kapja – hiszen korábban a

Mit lehet tudni a kancellárokról?

 
A tervezett törvénymódosítás szerint kancellári megbízást az kaphat, aki felsőoktatási intézményben, gazdasági társaságban, а központi vagy területi közigazgatásban szerzett hároméves vezetői gyakorlattal, és felsőfokú végzettséggel rendelkezik.
А kancellár a felsőoktatási intézménnyel áll közalkalmazotti jogviszonyban, felette а munkáltatói jogokat а miniszter - jelen esetben Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter - gyakorolja. А kancellári megbízásra irányuló pályázat kiírásáról, а személyi javaslatok felterjesztéséről а miniszter gondoskodik. А kancellár megbízására, а megbízás visszavonására а miniszterelnök jogosult.
Állami felsőoktatási intézményben az intézmény működtetését а kancellár végzi, ő felel а gazdálkodási intézkedések és javaslatok előkészítéséért is. Az oktatói, kutatói, illetve tanári munkakörben foglalkoztatottak és а megbízási jogviszonyban állók illetményének, illetve egyéb juttatásainak megállapítására а rektor a kancellár egyetértésével jogosult.
A kancellár gyakorolja az intézmények részvételével működő gazdasági társaságokban és gazdálkodó szervezetekben а tulajdonosi jogokat, feladatait а rektorral együttműködve látja el. Állami felsőoktatási intézményekben а belső ellenőrzési vezető megbízásának és а megbízása visszavonásának jogát а fenntartó előzetes egyetértésével а kancellár gyakorolja.
А rektor a kancellár döntése vagy intézkedése, illetve intézkedésének elmulasztása esetén а fenntartóhoz, vagyis az Emberi Erőforrások Minisztériumához címzett kifogással élhet.

Felsőoktatási Kerekasztallal végigtárgyalták, már csak a részletek kidolgozása van hátra –, az államtitkár vállalta, hogy a gyakorlatba ülteti ezt a rendszert. Az első év után azok tapasztalatait leszűrve nyilván továbbcsiszolja majd az igényeknek megfelelően, hogy valóban hosszú távon is sikeres legyen a kancelláriarendszer.

A miniszter jelezte: a duális képzésben Palkovics László úttörő munkát végzett, Kecskeméten például ő építette fel ezt a rendszert, s a nevéhez kötődik "a magyarországi járműipari egyetemek együttműködésének elindítása is".

Balog Zoltán arról is beszélt, hogy a mai napig léteznek olyan szakok és képzési formák az egyetemeken, amelyek sem az ott tanulóknak, sem pedig az egyetem hírének nem tesznek jót, hiszen nem lesz piacuk ezeknek a diplomáknak.

Palkovics László Széchenyi-díjas gépészmérnök 2009-től 2012-ig a Kecskeméti Főiskola stratégiai rektorhelyettese volt, 2013 óta a Műegyetem tanszékvezetője. Nemcsak a felsőoktatásban dolgozik azonban, nagyvállalati tapasztalata is van.

1995-ben nevezték ki a német Knorr-Bremse fékrendszereket gyártó cég magyarországi leányvállalatának fejlesztési igazgatójává, 2003-ban európai kutatási és rendszerfejlesztési igazgató lett, de a Mercedesszel is jó kapcsolatot ápol. 2009-ben választották a Kecskeméti Főiskola stratégiai rektorhelyettesévé.

Nem véletlen, hogy az új felsőoktatási államtitkár műszaki területről érkezik, a kormányfővel jó kapcsolatot ápoló Parragh László iparkamara-vezér már áprilisban azt mondta ugyanis, hogy a felsőoktatásban is be kell vezetni a duális képzést azokon a területeken, amelyek a reálgazdaságnak képeznek szakembereket. 

 

Kvízek
Kiemelt rovataink