– Ön be szokta magát oltatni influenza ellen?
– Amióta tanítok és rendszeresen nagyon sok emberrel kerülök kapcsolatba, igen.
– Az influenzajárványok és – ahogyan azt a hozzáértők mondják – az influenzaszerű megbetegedések idején virágzik igazán a vitaminbiznisz. Érdemes vitaminkúrát tartani?
– Persze, hiszen a vitaminhiány is fogékonyabbá teheti a szervezetünket a fertőzésekkel szemben. Az erősítő-, roborálókúrák hasznosak. Jó tudni azonban, hogy a fertőzésekkel szemben folyamatosan védekezünk, az immunrendszerünk, a testi kondíciónk mind azt biztosítja, hogy ne tudjunk könnyen megbetegedni. A fertőzésekkel vagy más betegségekkel szemben a fogékonyságunk akkor nő meg, ha az ellenálló képességünk valamiért csökken. Nincs olyan, hogy valaki soha nem betegszik meg, csak olyan, hogy ha a testi-lelki kondíciója jó, az immunrendszere tökéletesen működik, és még szerencséje is van – mert például nem találkozik nagy dózisban valamilyen vírussal vagy baktériummal –, akkor nehezebben betegszik meg. De mivel az emberi test nem egy statikus rendszer, a homeosztázisnak nevezett viszonylagos belső állandóság tulajdonképpen egy folyamatosan változó dolog, elég egy komolyabb stressz, hogy ez az egyensúly megboruljon. A szervezetnek van egy adott energiatartaléka, amit működésének fenntartására mozgósíthat. Ha ebből más területekre hirtelen többet kell fordítania, akkor azt valahonnan – például a védelem szinten tartásától – el kell vonnia.
– Amikor például stresszesebb időszakot élünk?
– Vagy amikor mondjuk betegségből lábadozunk. De fogyókúrát sem ajánlatos az influenzaszezonra időzíteni, mert akkor a szervezet, kis túlzással, arra összpontosít, hogy ne haljunk éhen.
– Az influenzaoltás ellen is rengeteg ellenérv olvasható már az interneten. Mit gondol az oltásellenességről?
– Óriási felelőtlenségnek tartom, amikor bizonyítékok nélkül indulatokat szítanak vagy akár csak kétségeket is ébresztenek laikusokban a védőoltásokkal szemben. Nagyon sokféle oltásellenes propaganda létezik. Vannak direkt hazugságok, például hogy a méhnyakrák megelőzését célzó HPV-oltás után több megbetegedés történik, miközben ennek éppen az ellenkezőjét, radikális csökkenést mutatnak a statisztikák a sokféle megbetegedést okozó humán papilloma (HPV)-vírus előfordulása és a méhnyakrákok esetében is. A legveszélyesebbek talán azok a teljesen tudományosnak látszó okoskodások, amelyeket „szakemberek” – csodadoktorok, természetgyógyászok, békenagykövetek és mesterkozmetikusok – vagy akár diplomás, de semmiképpen nem a járványtanhoz értő orvosok tesznek közzé a világhálón, mindenféle kontroll nélkül.
– Az oltásellenes mozgalom kezdetét sokan ahhoz a nagynevű tudományos szaklapban, a Lancetben megjelent cikkhez kötik, amely a kanyaró, a mumpsz és a rubeola elleni MMR-vakcina és az autizmus és a gyulladásos bélbetegségek közötti összefüggést tárta fel…
– … és amiről kiderült, hogy megírását pusztán anyagi érdekek motiválták! A cikket visszavonták, a szerzőt, Andrew Wakefieldet megfosztották az orvosi diplomájától, de a „hír” lassan húsz év után is ott kering a világhálón, és aki nem néz utána alaposan, az ma is tényként kezeli.
– Miként azt, hogy higany van az oltóanyagban, az pedig mérgező, ergo nem szabad beoltatni magunkat?
– A higany ez esetben konzerválóanyag, aminél a koncentráció a lényeg. Egy adag oltóanyagban szinte bizonyosan kevesebb higany van, mint egy adag tengeri halban, amit abszolút egészségesnek tartunk.
– A vakcinák ellen olyan érveket is hallani, hogy nagyon sok fertőző betegség már régen eltűnt, felesleges hát még mindig oltani ellenük a gyerekeket. Az egyik nagy hazai oltásellenes csoport honlapján a torokgyíkkal kapcsolatban az olvasható, hogy „Az immunizálás járványveszély esetén lenne csak indokolt, mely jelenleg nem fenyeget”.
– Ennek az egyesületnek a homeopata orvosa az, aki – bár szintén nincs járványtani képzettsége – azt állítja, hogy a torokgyík (diftéria) ellen elegendő gyógyteákkal védekezni. Ez közveszélyokozás. A torokgyík baktériuma bármelyikünk torkában ott lehet, akár torokgyulladást is előidézhet, de torokgyíkot nem, mert megkaptuk a védőoltást. Akit azonban nem oltanak be, ha megfertőződik, hiába issza a teát, torokgyíkban meg fog fulladni. A védőoltás ugyanis nem a baktérium, hanem a toxinja ellen nyújt védelmet. A baktérium szaporodik, termeli a toxint, de azt hatástalanítja az antitoxin. A gyógytea nem. Ez ennyire egyszerű.
