Dr. S.I.
Becsült olvasási idő: 2 perc
Lehet-e Tom Hanks a 2-es típusú cukorbetegség arca?

Tom Hanks ismert és kedvelt színész, akinél az orvosok a közelmúltban 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizáltak. Amiről David Letterman műsorában beszélt a közelmúltban, ahol azt is elmondta, hogy felveszi a kesztyűt.

A cukorbetegek száma az egész világon emelkedik, ezzel együtt a gyógyszeripar képviselői folyamatos erőfeszítéseket tesznek, hogy a betegség terápiájában használt készítményeikkel a lehető legnagyobb piaci részesedést érjék el. Minden adott tehát a betegséggel kapcsolatos tudatosságot növelő kampányok elindításához.

Talán egy ilyen kampány egyik arca lehet az 57 éves Tom Hanks. „A betegség kontrollálható” – jelentette ki a színész a „Late Night With David Letterman” című műsorban, mielőtt elsütött volna egy viccet azzal kapcsolatban, hogy orvosa azt javasolta számára, hogy adjon le a súlyából. „Az orvosom azt mondta, hogy ha sikerül elérnem a fiatalkori testsúlyomat, akkor alapvetően egészséges leszek, akkor nem leszek cukorbeteg. Azt válaszoltam neki, hogy akkor 2-es típusú cukorbetegségem lesz, mivel nincs lehetőségem arra, hogy visszanyerjem a főiskoláskori alakomat.” Később azonban ezt írta a Twitteren: „Igen, 2-es típusú dibéteszem van. Az 1-es típus NAGYON SÚLYOS. A 2-es típus viszont megfelelő életmóddal kontrollálható. Ezt fogom tenni!” – Ezzel kinyilvánította, hogy felveszi a harcot a betegség ellen.

Ezzel Tom Hanks is azon ismert emberek körét gyarapítja, akiknél cukorbetegséget diagnosztizáltak az orvosok. Közéjük tartozik többek közöttHalle Berry, aki 1-es típusú diabéteszben szenved, és aki évekkel ezelőtt a betegséggel kapcsolatos ismeretek tudatosítását célzó kampányban szóvivőként vett részt. A kampány célja a 2-es típusú cukorbetegség kockázatával kapcsolatos üzenetek átadása volt a fekete bőrű amerikai lakosság körében.

                                                          

 

Aztán itt van Paula Deen, a tengerentúlon jól ismert tévészakács, aki korábban a Novo Nordisk cukorbetegséggel kapcsolatos kampányaiban dolgozott, egészen addig, amíg egy rasszista kijelentést tett néhány hónappal ezelőtt. A Novo Nordisk ezt követően a közfelháborodás nyomására beszüntette a vele való együttműködést.

Kétségtelen, hogy az ismert személyeket is bevonó kampányok igen eredményesen képesek az adott betegségre irányítani a figyelmet. Ez az oka annak, hogy a gyógyszergyárak gyakran kérnek fel híres színészeket, énekeseket vagy éppen tévészakácsokat arra, hogy a saját oldalukról világítsák meg a betegség aspektusait a laikus közvélemény számára. Ennek tengerentúli példája a Roche egyesült államokbeli cégének, a Genentechnek a reklámkampánya, melyben Sally Field volt az egyik termék arca. VagyJulie Bowen, aki Claire Dunphyt alakítja a „Modern Family”-ben, és akit a Mylan kért fel arra, hogy anafilaxia-ellenes szere népszerűsítésére gyermekeknek beszéljen a súlyos allergiákról. De ahogyan a Deen körüli botrány is jól szemlélteti, a gyógyszergyárak celebekkel ápolt kapcsolata akár a visszájára is elsülhet.

Nehéz azonban elképzelni, hogy a jófiú Tom Hanks is hasonló botrányt kavarjon. Sokkal valószínűbb, hogy ő a megfelelő figura arra, hogy az embereket rávegye a pozitív gondolkodásra az orvoshoz fordulásról és a cukorbetegségről. Vajon melyik gyógyszergyár keresi majd meg ajánlattal, a Novo Nordisk, az Eli Lilly, a Sanofi vagy a Bristol-Myers Squibb és az AstraZeneca? Vagy talán az Amerikai Diabétesz Társaság egy közhasznú kampány ötletével? Valószínű, hogy a gyógyszergyárak marketingszakembereinek fejében már megfordult ez a gondolat.

Kvízek
Kiemelt rovataink