Becsült olvasási idő: 1 perc
Magyarország az utolsók között

A helyes antibiotikumhasználat egyik fontos pillére, hog az állattenyésztésben se vigyék túlzásba. Magyarország nem büszkélkedhet e téren, derül ki az atlatszo.hu cikkéből.

Az állattartásban alkalmazott antibiotikumok túlzott használatának következtében nem csak az állatokra, de az emberekre is veszélyes MRK-k fejlődhetnek ki. Például úgy, hogy a gyógyszernek ellenálló baktériumok az állatokkal való munkavégzés során az emberrel érintkeznek – olvasható az atlatszo.hu-n.

Az antibiotikumokat azért kedvelik az állattartásban, mert képesek elősegíteni a hozamfokozást, azaz segítik az állatok növekedését, valamint fokozzák a hús-, tej- és tojástermelést. Mégpedig úgy, hogy a gyomorban és a bélcsatornában kellemetlenné teszik a környezetet a kórokozók számára, viszont kellemessé a jótékony baktériumoknak.

Az Európai Uniónak persze vannak irányelvei, azt már 1981-től tiltják, hogy hormonokat adjanak hozamfokozásra, a 90-es évektől 2006-ig pedig az antibiotikumok ilyen felhasználását is fokozatosan leállították – számol be róla a hírportál. Ezzel szemben az Egyesült Államokban az antibiotikumok alkalmazása mind a mai napig bevett gyakorlat a hízómarhák, sertések és baromfi fajok tenyésztése során.

Az azonban problémát jelenthet, ha ezeket a gyógyszereket nagy mennyiségben és intenzíven használják. Ugyanis a mikrobák és a baktériumok nem csak gyorsan szaporodnak, de közben genetikailag is módosulhatnak, és ki tudnak alakítani olyan védekező stratégiákat, amelyek segítségével ellen tudnak állni az antibiotikumoknak.

Sőt, az egyes baktériumfajok ezeket az információkat képesek egymás között átadni, így gyorsan adaptálódhatnak az antibiotikumokkal szemben. Azonban amilyen gyorsan tanulnak, olyan gyorsan felejtenek is: antibiotikum-mentes környezetben ez a védekezési mechanizmus egyszerűen törlődik a kórokozókból – írja az Átlátszó.

Ahogy minden tagállam, úgy Magyarország is küld rendszeresen jelentést az Európai Unió felé a gyógyszerhasználatról, amelyről az európai szakhatóságok statisztikát vezetnek és minden évben jelentést is adnak ki. Nem lehetünk büszkék az eredményeinkre, ugyanis Ciprus, Olaszország vagy Spanyolország mellett Magyarország évek óta ott szerepel a harmadik helyen, mint az 1 kg állati termék előállítása során legtöbb antibiotikumot használó ország.

A részletekért kattintson az atlatszo.hu-ra.

Kvízek
Kiemelt rovataink