A 2020-ban létesített Oltóanyaggyár a tavalyelőtti 100 ezer forintos árbevételét 2022-ben 764 ezer forintra növelte, míg nyereségét 32 ezer forintról 93,5 ezerre. Mindez egy oltóanyaggyárhoz képest elenyésző összeg, de arra mindenesetre bizonyíték, hogy egyszer talán valóban beindul a termelés.
Az Oltóanyaggyár Zrt. jelenlegi elsődleges feladata a Nemzeti Oltóanyaggyár létesítése, az építési beruházás megvalósítása és kivitelezése. A friss beszámolóban olyan adatokra lehet bukkanni, amelyekből azt a következtetést lehet levonni, hogy valóban készülget-épülget az üzem.
2022-ben ugyanis a tulajdonos Debreceni Egyetem a Nemzeti Oltóanyaggyár beruházás előkészítési és megvalósítási feladataira 4 milliárd forint finanszírozási előleget kapott. Ez a rövid lejáratú kötelezettségek között fel is van tüntetve, amely a korábbi 75 millióról ugrott meg jelentősen, 4,6 milliárd forintra. A rövid távú kötelezettségek azonban veszélyesek is lehetnek, mert 1 éven belül ki kell ezeket egyenlíteni.
De egyéb mutatók is jócskán megemelkedtek:
- az anyagjellegű ráfordítások 53,6 millióról 130,6 millió forintra
- az egyéb ráfordítások 142 millióról 463 millió forintra
- hiába nincs még gyár, legjelentősebben a személyi ráfordítások nőttek, 194 millióról 463,2 millió forintra. Nem is lehet csodálkozni ezen, hiszen a beszámoló szerint a létszám egy év alatt 12 főről 22 főre duzzadt (bár az Opten adatai már 34 főről árulkodnak). A 22 főre munkabérére 321 642 000 forint jutott, tehát átlagosan irigylésreméltó havi bruttó 1,2 milliót visznek haza a még mindig nem üzemelő gyárból a dolgozók
- a befektetett eszközök is óriási mértékben nőttek, 1 milliárdról 5,5 milliárd forintra, ami azt jelezheti, hogy folyamatosan szerzik be a gyár berendezéseit, gyártósorait
- illetve az Oltóanyaggyár a pénzügyi műveleteit egy év alatt nulláról 91 millió forintra tornázta fel.
A vezető tisztségviselőknek fizetett juttatások sem elhanyagolandóak: 63,8 millió forintot vittek haza, míg a felügyelő bizottság tagjainak fizetett tiszteletdíj tavaly 12,3 millió volt, írja az Mfor.
Borítókép: PharmaOnline archív
