Becsült olvasási idő: 1 perc
Nőtt a klinikai gyógyszervizsgálatok száma és bevétele Debrecenben

Öt év alatt megduplázódott a klinikai gyógyszervizsgálatok száma a Debreceni Egyetemen (DE), az ebből származó árbevétel pedig háromszorosára nőtt és csaknem elérte az 5,5 milliárd forintot.

A központ öt évvel korábbi megalakítása óta 3000 beteg részvételével több mint 600 klinikai vizsgálatot végeztek el – közölte az MTI-vel Páll Dénes professzor, az egyetem gyógyszerfejlesztési koordinációs központjának igazgatója. A professzor szerint a bevezetés előtt álló új terápiák térítésmentes alkalmazása nagyszerű lehetőséget biztosít azoknak a betegeknek, akiknek a hagyományos készítmények nem hoztak megoldást.

A klinikai gyógyszervizsgálatokban való részvétel a szakorvosok és a szakdolgozók számára is egyedülálló tapasztalatot és megbecsülést jelent – fűzte hozzá, megjegyezve, hogy elsősorban az onkológia, a hematológia, a szemészet, a cukorbetegség, a kardiológia, a bőrgyógyászat és az immunológia területén végeznek nagyszámú gyógyszervizsgálatot.

A Debreceni Egyetem az elmúlt öt évben a hazai és nemzetközi szintű gyógyszerfejlesztés egyik vezető szereplőjévé vált: 2017-ben a legnagyobb gyógyszerfejlesztési vizsgálatokat koordináló vállalat, a QuintilesIMS - jelenlegi nevén az IQVIA , több mint 200 ezer partnere közül a legfontosabb 25 vizsgálóhelyeinek egyikévé választotta az intézményt  jelezte Páll Dénes. Hozzátette: a növekedési folyamat azért is különösen jelentős, mert a Magyarországon engedélyezett vizsgálatok száma az utóbbi években csökkent. "A gyógyszergyárak ugyanis anyagi okokból tőlünk keletebbre, és más kontinensre visznek számos vizsgálatot"  magyarázta a professzor.

Debrecenben az elmúlt öt esztendőben 662 klinikai gyógyszervizsgálatra került sor, több mint háromezer beteg, százhúsz szakorvos és kétszázat meghaladó egészségügyi szakszemélyzet bevonásával  összegezte Páll Dénes.

Kvízek
Kiemelt rovataink