Becsült olvasási idő: 1 perc
Nyugat-nílusi láz: Budapesten és Pest megyében a legtöbb

Sok magyar megyében is felüti a fejét a szúnyogok terjesztette kór. Szeptember 4-10. között Borsod-Abaúj-Zemplén, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, és Pest megyéből is jelentettek fertőzéseket, Budapestről pedig hét esetet – írja a WebOrvos.

Egy hónap alatt megduplázódott a Nyugat-nílusi láz okozta fertőzések száma az unióban az Európai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (ECDC) legfrissebb jelentése szerint. Júniustól szeptember 15-ig ugyanis 111 esetet regisztráltak a tagországokban, augusztus végén ez a szám még csak 54 volt – számol be az adatokról a WebOrvos.

A legtöbb fertőzést jelenleg Romániában és Olaszországban regisztrálták. A legutóbbi fertőzéseket Ausztriából és Spanyolországból jelentették. Az unióval szomszédos országokban két hét alatt háromszorosára nőtt az esetek száma: augusztus végén 60 fertőzést, szeptember 15-éig 181-et jelentettek. A legtöbbet Oroszországból, Szerbiából és Ukrajnából.

A központ a biztonságos véradás miatt figyeli a Nyugat-nílusi láz fertőzésével kapcsolatos tendenciákat. Az EU vérbiztonsággal kapcsolatos irányelvei szerint ugyanis a nagy kockázatú területen élő donorok csak 28 nap elteltével adhatnak vért, kivéve, ha az egyedi nukleinsav vizsgálat negatív.

A nyugat-nílusi láz Magyarországon rendszeresen előfordul, korábban évente átlagosan 4-5 esetet regisztráltak, de az utóbbi években többször is 20 körüli esetet jelentettek. A betegség szezonális időszaka hazánkban augusztus-október közé tehető. Az ECDC júniustól novemberig figyeli az eseteket.

A fertőzöttek 80 százaléka tünetmentesen vészeli át a fertőzést, és egész életére immunis lesz a vírussal szemben.A betegek maximum 1 százalékánál alakulnak ki súlyosabb idegrendszeri szövődmények: agyhártya- illetve agyvelőgyulladás.

Kvízek
Kiemelt rovataink