Forrás:

MTI
Becsült olvasási idő: 1 perc
A közforgalmú gyógyszertárak három százalékát érintette az elmaradt gyógyszertámogatás

Az interpellációk sorát a gyógyszertámogatások késedelmes kifizetéséről szóló felszólalás zárta hétfőn este az Országgyűlésben. 

Harangozó Tamás (MSZP) arról beszélt, egyes patikai források szerint az elmúlt hetekben országos méretű problémává vált, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) késedelmesen vagy egyáltalán nem fizeti ki a gyógyszertámogatásokat a patikák számára.

A beszámolók szerint ez a helyzet különösen kritikus azoknál a kisebb gyógyszertáraknál, amelyek forgalmának akár 40-50 százalékát is a gyógyszertámogatások teszik ki. Azt kérdezte, valóban késedelmek vannak a NEAK-támogatások kifizetésében és miért nem tájékoztatta a NEAK időben a gyógyszertárakat arról, hogy késedelem várható. Mi okozza a kifizetések késedelmét?

Rétvári Bence, a belügyi tárca parlamenti államtitkára elmondta: a hét végén megtörtént az átcsoportosítás és megkezdődött a patikák felé az esedékes kincstári kifizetés. Bíznak benne, hogy egy részük már meg is történt, illetve órákon-egy napok belül megtörténik. Az okot abban jelölte meg, hogy bizonyos gyártói és forgalmazói befizetések késedelmesen történtek meg a NEAK felé, ezért belső átcsoportosítást kellett végrehajtani. A közforgalmú gyógyszertárak három százalékát érintette a probléma.

Kitért arra, hogy vannak nehezebb szociális helyzetű térségben működő patikák, őket előresorolták, hogy a működésükben ne legyenek problémák.

Minden szükséges intézkedést megtettek, hogy minden patika továbbra is jól tudjon működni - közölte az államtitkár.

Borítókép: Az Országgyűlés plenáris ülése 2024. november 25-én. MTI/Kovács Tamás

Kvízek
Kiemelt rovataink