Azt kell tudni megoldani egy ilyen szituációban, hogy a beteg hitelt érdemlően tudja igazolni a gyógyszertárban azt, hogy az orvos felírta számára az adott gyógyszert – fejtette ki az RTL megkeresésére Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke, azonnali lépéseket sürgetve.
Jogszabálymódosításra van szükség ahhoz, hogy ez a mindennapi gyakorlatba is beépüljön – tette hozzá, és elmondta azt is, az MGYK a héten kezdeményezi ezt az egészésgügyi államtitkárságnál.
Az EESZT leállásáról terjedelmes összeállítást közölt a Népszava is, a lapnak a solymári Kék Patika vezetője, Gellén Judit elmondta, a vasárnapi félnapos nyitvatartás idején annyi receptet váltottak be a betegek, amennyit egy normál műszak alatt. Ez gyakorlatilag több száz vényt jelent. Hozzátette: három tára mellett dolgoztak folyamatosan a munkatársai.
Az Országos Mentőszolgálat szerint nem okozott többlet forgalmat haváriahelyzetben az alapellátási ügyeleteken a gyógyszerfelírások pótlása. Szerintük a közel 250 háziorvost, aki szombaton ellátta az ügyeleti feladatokat értesítették a kialakult helyzetről. Így – mint írták – magukkal hozták saját vényüket, zökkenőmentesen felírhatták a szükséges gyógyszereket. A recepteket az Országos Mentőszolgálat bélyegezte le, a patikák erre kiadták a gyógyszereket.
(…)
A kormányzati reakciókból és az intézkedésekből is látszik, hogy a meghibásodás felkészületlenül érte, illetve meglepte az ágazat vezetőit, amiben aligha nem szerepet játszat az is: az EESZT fenntartása a közelmúltban átkerült az Energiaügyi Minisztériumhoz. Így a lap információi szerint azóta az egészségügyet felügyelő belügyi tárcának is csekély a rálátása e rendszer sorsára, állapotára.
Borítókép: adobestock/archív

