hero

Forrás:

Magyar Gyógyszerészi Kamara
Becsült olvasási idő: 3 perc
Közösek az alapok és a célok

A Béres Gyógyszergyár Zrt. és a Magyar Gyógyszerészi Kamara megbeszélésén az étrend-kiegészítők szabályozásának és hazai piacának jellemzőiről, valamint a meglévő nehézségek és anomáliák feloldásának lehetőségeiről egyeztettek, és bár vannak különbségek a megközelítésekben, de közösek az alapok és a célok.

Folyamatosak az egyeztetések a fiókgyógyszertárakkal, a kórházi gyógyszertárak kiszervezésével és a máltai projekttel kapcsolatban, nemcsak a kormányzat, képviselőivel, hanem a gyógyszerellátás többi szereplőjével is – emelte ki beszámolójában Hankó Zoltán, az MGYK elnöke az elnökség áprilisi  ülésén.

–   Müller Cecília országos tisztifőorvos március 18-án Hankó Zoltánnal és Horváth-Sziklai Attilával folytatott megbeszélést, ahol meghívást kapott az MGYK XIII. Vándorgyűlésére, amit köszönettel el is fogadott. 

A megbeszélés témái között volt a gyógyszerbiztonsági validálás szakmai irányelv elkészülte, valamint a készülő, vis maior expediálással foglalkozó irányelv is. A gyógyszertári ügyelettel kapcsolatban megállapodtak abban, hogy a Kamara dr. El Koulali Zakariás országos tisztifőgyógyszerésszel közösen készít egy előterjesztést. Szóba kerültek a gyógyszerhiányok (melyek kezelése elsődlegesen az NNGYK kompetenciakörébe tartozik) és a struktúravédelem kérdései is. Az egyeztetések folytatásáról is megállapodtak.

–   Március 25-én Bidló Judit helyettes államtitkár, Kahlesz Tímea főosztályvezető-helyettes és Pécsekné Csapó Anna stratégiai referens a kamarai elnökkel és dr. Horváth-Sziklai Attilával egyeztetett. Megállapodtak egy közös munka elindításában a gyógyszerellátás modellszintű elemzésével kapcsolatban, ugyanis a Semmelweis-terv óta, kb. 14 éve nem történt ilyen, tehát érdemes újra áttekinteni a kérdést. A megbeszélés egyben a helyettes államtitkár asszony április 3-i rendkívüli elnökségi ülésen való részvételének és Takács Péter egészségügyért felelős államtitkárnak a vándorgyűlésen való részvételének előkészítését is célozta.

–   Március 27-én a fejlesztőcsoport befejezte a gyógyszerbiztonsági validálás irányelv korrigált változatának javítását is. Ezzel az irányelv megjelenésre történő előkészítése lényegében befejeződött és a közlönyben való megjelentetésre vár – tájékoztatott az elnök. Az elnök köszönetet mondott Szűcs Attilának, a Szakmai Kollégium Lakossági Gyógyszerellátási Tagozat vezetőjének, a fejlesztőcsoport tagjainak – közülük is kiemelve a munkát koordináló Somogyi Orsolya adjunktust, valamint Szökő Éva MGYT elnököt.

–   Az április 3-i rendkívül elnökségi ülés vendége Bidló Judit helyettes államtitkár volt, akit elkísért Horváth Beatrix főosztályvezető és Pécsekné Csapó Anna stratégiai referens. Az előzetes tervek alapján dr. Takács Péter államtitkár látogatott volna el a Kamarába, de a meghívásnak más hivatalos elfoglaltsága miatt nem tudott eleget tenni. A rendkívüli elnökségi ülésről a kamara honlapján részletes beszámoló jelent meg.

Kamarai egyeztetések

   Pápai Zoltán az MGYK Győr-Moson-Sopron Vármegyei Szervezetének elnöke a területi szervezet irodavásárláshoz kért kamarai támogatást.

–   A Patikanappal kapcsolatos előkészítő megbeszélésen döntés született arról, hogy az idei rendezvény központi témája a diabetes lesz. Az elnök kérte, hogy minden megyei szervezetnél legyen ezzel kapcsolatos program.

Beszámoló az elnökség áprilisi üléséről
Fotó: Mogyoróssy Márton/mgyk.hu

–   A Patikanappal kapcsolatban Fári István, a Galenus Kft. ügyvezetője a kamarai elnökkel egyeztetett, amelyen egyrészt azt a tájékoztatást kapta, hogy az idei patikanap központi témája a diabetes gondozás, másfelől az elnök kérte, hogy a korábbi gyakorlatnak megfelelően a Galenus Kft. kapcsolódjon be a patikanap vármegyei programjainak előkészítésébe és a rendelkezésére álló lehetőségeket figyelembe véve támogassa az egyes gyógyszertárak patikanapi programjait.

–   Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) igazgatója, Szalóki Katalin megbeszélést kezdeményezett a kamarai elnökkel és más szakmai szervezetek, valamint gyógyszerpiaci szereplők vezetőivel, azzal kapcsolatban, hogy egy közös nyilatkozatban szólaljanak fel a kórházi gyógyszertárak kiszervezésével és a stratégiai gyógyszerlistával kapcsolatban. Az elnök tájékoztatott, hogy további egyeztetésről állapodott meg az igazgató asszonnyal, hasonlóan az MGYT-hez és a MAGYOSZ-hoz. 

–   Az elnök tájékoztatott, hogy a Béres Gyógyszergyár Zrt. vezetőinek meghívására április 5-én a cég budapesti székhelyén Béres József elnökkel és Béres Marcell alelnökkel folytatott megbeszélést, melyen az MGYK részéről Fejes Szabolcs alelnökkel együtt vett részt. A megbeszélésen elsődlegesen az étrend-kiegészítők szabályozásának és hazai piacának jellemzőiről, valamint a meglévő nehézségek és anomáliák feloldásának lehetőségeiről egyeztettek. Bár a Béres Zrt. és a kamara helyzeteinek különbözőségeiből adódóan vannak különbségek a megközelítésekben, de közösek az alapok és a célok. Fontos ezen a piacon is a szakmaiság (tudományosság), a tisztesség (erkölcs), a törvénytisztelet (jogkövetés) és az etikus magatartás. Fontos, hogy az étrend-kiegészítők garantált minőségben kerüljenek a fogyasztókhoz és használatuk kockázatmentes legyen. Ezért a Béres Gyógyszergyár Zrt. és az MGYK vezetői megállapodtak a további együttműködésben, melynek személyi felelőseit is kijelölték.

Az elnökségi ülésről szóló teljes beszámoló a kamara honlapján olvasható.

Borítókép: Mogyoróssy Márton/mgyk.hu

Kvízek
Kiemelt rovataink