Durván háromszorosára emelkedett a magisztrális, vagyis a gyógyszertárban készített termékek díja az utóbbi időben. Ami korábban 300–600 forintba került, azért már több mint 1500 forintot is elkérhetnek. A patikusok állítják, ezzel „helyretették” a díjakat, ugyanis legalább egy évtizede nem változott a tarifa, írja a SONLINE.
– Legalább tíz éve kérte a szakma az államtól, hogy változzanak a készítős termékek díjai, mert az azért kapott pénz nem fedezte a ráfordított időt és a költségeket – hangsúlyozta Szabó Péter Balázs lengyeltóti patikus, a Magyar Gyógyszerészi Kamara somogyi elnöke. – Ehhez a patikában fenn kell tartani egy labort, ahol a gyógyszerész kiméri a pontos mennyiséget, összekeveri, ha olyan a készítmény, akkor megvárja, amíg kihűl. Ezután adagolni kell, csomagolni és elhelyezni a szignatúrát, valamint azokat a „matricákat”, melyek jelzik, hogy a termék bontatlan. Vannak olyan munkafolyamatok, melyek tíz perc alatt megvannak, de eltarthat több mint egy órát is – mondta.
Korábban ezért pár száz, vagy néhány tíz forintot számítottak fel a gyógyszertárak, ezért is sürgették azt többen, hogy emelkedjenek a díjak.
Szabó Péter Balázs arról is beszélt, unikális dolognak számít Európán belül az, hogy a patikákban készítenek el gyógyszereket. – Ez egy komoly szakmai munka, melyre büszkének kell lenni, hiszen nem tömegterméket készítünk, hanem egyedit, betegre szabottat – emelte ki. – A legtöbb országban már csak a gyárban elkészített termékeket lehet értékesíteni. Ausztriában azonban némelyik patika külön engedéllyel rendelkezik, hogy magisztrális készítményt is csinálhasson és eladhasson – tette hozzá.
Borítókép: Polina Tankilevitch, pexels.com

