A 2010-es években a kormány és a kamara is komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy olyan szabályozás és gyakorlat alakuljon ki, amelyben a lakossági gyógyszerellátás nemcsak a logisztikai feladatok ellátására képes, hanem egészségügyi szolgáltatóként a gyógyszertárak részt vesznek a betegek gyógyszerhasználati adherenciájának erősítésében, a prevencióban és a népegészségügyi mozgósításban is. Ennek megfelelően olyan jogszabálymódosítások születtek, amelyek meghatározták a gyógyszertárak egészségügyi feladatait, definiálták a gyógyszerészi gondozást és leírták a tevékenység tárgyi és szakmai kereteit, tisztázták a prevencióban és a népegészségügyi programokban való részvétel feltételeit és megtörténtek a tevékenység finanszírozásához szükséges első lépések. A gyógyszerészek partnerek voltak és olyan protokollokat, irányelveket és módszertanokat dolgoztak ki, amelyek a társadalompolitikai, egészségpolitikai és szakmapolitikai célkitűzések napi gyakorlatban történő megvalósítását célozták, olvasható a kamara honlapján, melyben azt is jelzik: ez a folyamat 2018 után megtorpant.

Az egészségügyet 2022-től irányító politikai vezetés és a kamara közötti egyeztetések mentén megkezdődött a lakossági gyógyszerellátás egészségügyi feladatainak újrapozicionálása. Ennek első lépéseként 2024. május 31-én megjelent a gyógyszerbiztonsági validálás új irányelve, amely hozzásegíthet a gyógyszerhasználati adherencia fejlesztéséhez. Megkezdődött a „vis maior” expediálási helyzetek szakmai feltételeinek kidolgozása. A kamara együttműködési megállapodást kötött a Gondosóra programba történő bekapcsolódásról. Folyik a gyógyszertárak vakcinációba történő bekapcsolásának előkészítése és a kamara részt vesz a Nemzeti Diabetes Program kidolgozásában is, írják, jelezve: mindezekre tekintettel fontos áttekinteni, hogy
– a mindenkori kormány társadalom- és gazdaságpolitikai törekvései hogyan befolyásolják az egészségpolitika céljait és eszközrendszerét;
– az egészségpolitikán belül melyek a népegészségügyi célok és milyen eszközök állnak rendelkezésre;
– a lakossági gyógyszerellátás rendszere hogyan integrálható a népegészségügyi és prevenciós tevékenységbe;
– milyen feltételeket kell biztosítani a gyógyszerellátásban ahhoz, hogy a népegészségügyi és prevenciós elvárásoknak meg tudjanak felelni;
– mit tehet a kamara.
Az MGYK 2024. június 19-én (szerdán) 13:30 órai kezdettel szervezi miniszimpóziumát a kamara székházában (1068 Budapest, Dózsa Gy. út 86/b), melynek felkért előadói:
– Dr. Csath Magdolna közgazdász, egyetemi tanár,
– Dr. Bidló Judit egészségügy működtetéséért felelős h. államtitkár,
– Bertókné Tamás Renáta főosztályvezető (NNGYK),
– Dr. Somogyi Orsolya adjunktus, az MGYK Szakmai Állandó Bizottság elnöke,
– Dr. Hankó Zoltán elnök, MGYK.
