Forrás:

Blikk
Becsült olvasási idő: 1 perc
„Ne dobd ki, hozd vissza!” – társadalmi célú kampány a gyógyszerhulladék mérséklésére

Egy új kutatás szerint a gyógyszert szedők negyede a háztartási hulladék közé dobja a gyógyszereket, körülbelül harmaduk pedig nincs tisztában azzal, mi történik a háztartási hulladékba vagy a szennyvízhálózatba kerülő gyógyszerekkel, írja a Blikk.

A BENU Magyarország Zrt. reprezentatív kutatását igazolja az idén nyáron elvégzett vízmintavételi kutatás is. A központi idegrendszeri megbetegedések kezelésére szolgáló szerek, antidepresszánsok, antibiotikumok, fogamzásgátlók, vérnyomáscsökkentők, gombaölők, szorongásoldók és nyugtatók hatóanyagait mutatták ki többek között a Duna, a Tisza, valamint legnagyobb tavunk, a Balaton vizének vizsgálata során az egyetemek kutatói. A három élővízből összesen 14-féle – a víztisztítók által nem kiszűrhető – hatóanyagot azonosítottak a szakemberek, amelyek a kidobott vagy WC-n lehúzott gyógyszerekkel kerülhetnek a természetes vizekbe a vizeleten kívül.

A felszíni és talajvizek gyógyszermaradványokkal való szennyezettsége mára valós, globális környezeti problémává vált, amely mértéke ellen a lejárt vagy nem használt gyógyszerek felelős kezelésével védekezhetünk. Ezt szeretnék tudatosítani az idén októberben induló edukációs, társadalmi célú kampányával.

Mindhárom vizsgált felszíni vizünkből – a Dunából, a Balatonból és a Tiszából – kimutatható volt a különböző hatóanyagok jelenléte, amelyet három párhuzamos injektálással elemeztünk. Összesen 18 hatóanyag jelenlétét vizsgáltuk, amelyek közül 14-et ki is tudtunk mutatni. Ezek a lejárt vagy nem használt gyógyszerek helytelen kezelésével kerülhettek az élővizeinkbe – mondta el Fittler András,aPécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának dékánja, aki hozzátette: egyelőre a hatóanyagok jelenlétének hatása az emberre elhanyagolható, ugyanakkor nagyon fontos odafigyelni arra, hogy ezek ne halmozódjanak fel.

A gyógyszertárak nagy részében eddig is lehetőséget biztosítottak a lejárt vagy feleslegessé vált készítmények gyógyszergyűjtő dobozokban való elhelyezésére, de orvosi rendelőkben, kórházakban is van lehetőség erre. Ugyanakkor a helytelenül kidobott szerek aránya magas, és még mindig jelentős környezetterhelést okoz hazánkban.

A „Ne dobd ki, hozd vissza!” társadalmi célú kampánnyal ennek az össztársadalmi ügynek a fontosságára kívánják felhívni a figyelmet, írja a Blikk.

Kvízek
Kiemelt rovataink