A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke leszögezte: az új intézkedés nem klasszikus ár-, illetve árrésstop, mivel nem jogszabályi úton bevezetett hatósági ármegállapításról van szó.
A jelenlegi lépés nem érinti a gyógyszertárak vagy a nagykereskedők által alkalmazott árazási politikát hatósági szinten. Ehelyett egy önkéntes, egyeztetéseken alapuló, ideiglenes árkorrekciós mechanizmus jött létre, amely célzottan néhány gyógyszerkörre vonatkozik – vázolta a lapnak Hankó Zoltán, aki szerint a gyógyszerek árának mesterséges csökkentése „rapid” eszköz lehet az infláció mérséklésére, különösen mivel a fogyasztói árindex számításánál ezek az árak is számításba kerülnek.
Hankó Zoltán hangsúlyozta: a legfontosabb vívmány, hogy nem született kötelező érvényű és mindenkire fűnyíróelv szerint érvényes jogszabály, hanem önkéntes vállaláson alapul a rendszer. Ez megóvja a gyógyszertárakat attól, hogy drasztikus hatósági beavatkozás érje őket. Ugyanakkor ez egy törékeny bizalmi kompromisszum, amely csak akkor maradhat életben, ha a szereplők valóban betartják a vállalásaikat.
Amennyiben az önkéntes vállalást tett gyártók és nagykereskedők, valamint a gyógyszertárak nem hajtják végre a szükséges árkorrekciót, és az inflációs hatás elmarad, a kormánynak lehetősége van arra, hogy rendeleti szinten, hatóságilag avatkozzon be, aminek elmaradása a teljes gyógyszerellátási lánc elemi érdeke – mondta az MGYK elnöke, aki azt is elmondta: a gyógyszerek kiválasztása során felmerült, hogy az összes OTC termékre vonatkozzon az árkorrekció, ám végül sikerült „partvonalon kívülre helyezni” ezt a szándékot.
A modell egyik előnye, hogy nyitott és rugalmas. Bármely gyártó, aki részt kíván venni, később is csatlakozhat, bővítve ezzel az árkorrekciós kosarat. Ez fokozatos bővülést vetít előre, ugyanakkor a sikerhez szükséges a résztvevők aktív együttműködése és a lakosság korrekt tájékoztatása. „Ez az intézkedés egy kényszerű, de felelős kompromisszum, amely az infláció kezelése és az ágazat életképességének megőrzése között igyekszik egyensúlyt teremteni. A hosszú távú megoldás azonban csak a támogatott gyógyszerek ár- és árrésszabályozásának korszerűsítése lehet, aminek érdekében a kamara folyamatosan érvel a kormányzati tárgyalásokon” – szögezte le Hankó Zoltán, aki azt is elmondta, hogy a támogatott gyógyszerek árréseinek felülvizsgálatáról is elkezdődtek az egyeztetések.
A Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének mind a kilenc tagvállalata vállalta az önkéntes árcsökkentést a kormány felhívására, annak érdekében, hogy enyhítse a lakosság gyógyszerkiadásait.
„A gyógyszer-nagykereskedelem meghatározó szerepet tölt be a hazai gyógyszerellátásban: mi biztosítjuk a gyógyszerkészletek rendelkezésre állását, finanszírozzuk a magyar gyógyszerkincs jelentős részét, valamint gondoskodunk arról, hogy a készítmények időben, biztonságosan és a gyógyszerekre vonatkozó legszigorúbb szakmai előírásoknak megfelelően eljussanak a kórházakba és gyógyszertárakba. Meggyőződésünk, hogy ezzel a felelős lépéssel – a gyártók és a gyógyszertárak közötti híd szerepét betöltve – hozzájárulunk a lakosság egészségének megőrzéséhez, és ezáltal támogatjuk a magyar gazdaság fenntartható működését és versenyképességének erősödését” – közölte az Index megkeresésére a GYNSZ.
A szövetség hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a teljes gyógyszerellátási lánc beállt az önkéntesség mögé: az érintett gyógyszerek esetében a gyártók, a nagykereskedők és a gyógyszertárak egyaránt vállalták, hogy áraikat a 2024. december 31-i szintre mérséklik.
„Ez a vállalás azt jelenti, hogy a mindenkit, így minket, nagykereskedőket is érintő inflációs költségnövekedést saját tartalékainkból szükséges fedeznünk. Ezt a terhet vállaltuk, mivel megértettük és elfogadtuk a kormányzat célját, a lakosság terheinek enyhítését. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy egy ilyen horderejű intézkedést felelősséggel csak egy előre meghatározott időtartamra lehet vállalni, mivel hosszabb távon veszélybe kerülne a gyógyszerellátás magyar betegek által megszokott színvonala és biztonsága” – húzta alá a GYNSZ.
Borítókép: adobestock

