Kilencszáz patika tulajdonosa kényszerülhet lecserélni pénztárgépét, ugyanis azok nem felelnek meg a február közepén megjelent NGM rendelet által előírt, pénztárgépekkel kapcsolatos új szabályoknak – erről Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke beszélt a köztestület május 11-ei küldöttközgyűlésén. Mint azt az elnöki beszámolójában jelezte, az Államtitkársághoz fordult és javasolta, hogy a jogalkotó próbálja elérni, hogy a gyógyszertárak az új előírásoknak az OEP felé történő jelentésen keresztül tudjanak megfelelni. Elvileg-technikailag talán lehetséges lenne, de a leginkább érintett két szereplő ezt nem tartja kivitelezhetőnek.” – áll az köztesület honlapján elérhető elnöki beszámolójában. Ezért a kamara elnöke a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) hivatalos állásfoglalását kérte az ügyben. Nagyon rossz üzenete lenne – véli, ha a nagy nehezen összeszedett, a patika finanszírozásának stabilitását szolgáló plusz pénzeket „lapáttal tolnánk ki értelmetlen beruházásokra a patikákból”.
A rendeletről
Mint ismert, Matolcsy György még nemzetgazdasági miniszterként tavaly október elején, a 397 milliárd forintos egyenlegjavító program részeként jelentette be, hogy az áfabevételek 95 milliárd forintos növekedését várja a kormány attól, hogy a pénztárgépek és az adóhivatal között online kapcsolatot alakítanak ki a kiskereskedelemben. A később megjelent rendelettervezet hatásvizsgálata végül 97,5 milliárd költségvetési bevétellel és 17 milliárd forint kiadással kalkulált.
A kormány célja az online-kassza-rendszer bevezetésével a feketegazdaság visszaszorítása, az eltitkolt bevételek legalizálása, ami a költségvetés bevételeit növeli. Eredetileg 2013. április 1. volt a bevezetés céldátuma, ez módosult a jelenleg is érvényes május 1-i határidőre, de a NAV június 30-ig nem bünteti az átállás elmulasztását. Azok a kasszák viszont, amelyek rendelkeznek elektronikus naplóval, akár 2013 végéig is működhetnek.
Az új kasszák áráról egyelőre csak becslések láttak napvilágot. A szaktárca szerint 100 ezer forint körüli összegbe kerül egy-egy új pénztárgép, a szakmai szervezetek szerint azonban legalább 120-140 ezer forint lesz. A kormány pénztárgépenként 50 ezer forinttal támogatja a cserét, de csak abban az esetben, ha a kereskedő éves árbevétele 500 millió forint alatt marad, és nincs adótartozása. Egy cég vagy kereskedő legfeljebb öt kassza után igényelhet támogatást,
Információk a NAV-tól
A pénztárgépek cseréjével kapcsolatos információkat találnak a NAV honlapján, közzé tették azokat a dokumentumokat, amelyek eligazítást adnak, milyen pénztárgépek, taxaméterek engedélyei érvényesek a továbbiakban, illetve melyeket vonták vissza. Ugyanígy a szervizek, műszerészek engedélyeiről is nyilvánosságra hozták az összefoglalót.Összesen 11 új dokumentumot töltött fel internetes oldalára a NAV. Ezek típusonként felsorolják, mely pénztárgépek nem forgalmazhatók a jövőben, melyikben lehet kicserélni az adómemóriát annak érdekében, hogy ne kelljen végleg a szemétbe dobni. Listázták a szervizeket, műszerészeket is, így a kassza tulajdonosai megtudhatják, hol kaphatnak megfelelő műszaki segítséget. A közleményekért kattintson ide, itt olvashatja el a Pénztárgép-forgalmazók listáját.
Az Onlinekassza.hu internetes portál összeállított egy határidő naptárat, amely tartalmazza a felhasználók, illetve a szervizek, műszerészek kötelezettségeit.
2013. március 19. – Eddigi pénztárgépek ügyzárása: a NAV által engedélyezett pénztárgépek forgalmazási engedélyének módosítására, kiterjesztésére, illetve adómemória cseréjére kérelem nem terjeszthető elő.
2013. március 20. – Új előírások, indul az MKEH: életbe lépnek a pénztárgépek, taxaméterek műszaki előírásaira, és a forgalmazás engedélyezésére vonatkozó rendelkezések. Az engedélyezési eljárást 2013. március 20-át követően a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) folytatja. A NAV az előtte lévő eljárásokat 2013. március 20-ával megszünteti.
2013. április 30. – Lejárnak a műszerészek engedélyei:
- A 2013. március 19. előtt kiadott szervizengedélyek, műszerészigazolványok és plombanyomók érvényüket vesztik.
- A szervizeknek az adózás rendjéről szóló törvényben és a rendeletben lévő új szabályok szerint kell kérniük a nyilvántartásba vételt.
2013. május 1. - Az új pénztárgépekre való átállás határideje
- A szervizek és műszerészek ettől a dátumtól csak új típusú műszerészi igazolványok, illetve plombanyomók használatával dolgozhatnak.
2013. június 30-ig – Türelmi idő:
az adóhatóság eddig nem bünteti a hagyományos, elektronikus naplóval nem rendelkező pénztárgépek használatát.
2013. július 1-től – Havi adatközlés: az elektronikus naplóval rendelkező, hagyományos pénztárgépek üzemeltetői elektronikus úton, havonta adatot szolgáltatnak a kibocsátott nyugták, egyszerűsített számlák adatairól.
2013. december 31.-ig – Naplós gépek végnapja: eddig üzemeltethet elektronikus naplóval rendelkező, hagyományos kasszát pénztárgéphasználatra kötelezett adózó.
2015. január 1. - Már csak online kassza működhet: eddig üzemeltethet pénztárgépet az az adózó, akit a törvény nem kötelez pénztárgéphasználatra.
