Becsült olvasási idő: 2 perc
Sok felismeretlen cukorbeteg él hazánkban

Ismertek a diabétesz szövődményei, melyeket lehetetlen megelőzni, ha az érintett nem is tudja magáról, hogy beteg. A weborvos.hu dr. Tänczer Tímea diabetológust kérdezte a témában.

Mennyi is a cukorbeteg?

Mint azt már említettük, a cukorbetegség igen sok embert érint. Hazánkban mintegy 700 000 diagnosztizált kettes típusú cukorbetegségben szenvedőről beszélhetünk, míg világviszonylatban a felnőtt lakosság 8,4%-át, több, mint 170 millió embert érint, a cukorbetegségben szenvedő száma 2025-re eléri a 330 milliót, az esetek 90 százaléka 2-es típusú cukorbeteg – nyilatkozta a szakértő a Weborvosnak.

A számok már magukban is megdöbbentőek, ám hozzá kell tenni, hogy mivel a cukorbetegség tünetei jellemzően nem fájdalmasak, és a komoly következményekig nem is olyan ijesztőek, így nagyon sokan egyszerűen nem foglalkoznak vele. Ennek köszönhetően nagyjából minden diagnosztizált betegre jut egy olyan, akinél még nem állapították meg hivatalosan a kór meglétét. Azzal azonban, hogy a diagnózis elmarad, a következményekkel még számolni kell, ami súlyos esetben akár a beteg életét is követelheti.

A betegség

A cukorbetegségnek két formáját ismerjük. Az egyes típusú cukorbetegség oka nem teljesen tisztázott. A genetikai fogékonyság mellett, egyéb külső tényezők, fertőzések, valamint a D-vitamin hiány oki szerepét is feltételezik, autoimmun gyulladásos folyamatok hatására a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek pusztulása figyelhető meg, következményesen abszolút inzulin hiány kialakulásával. Az egyes típusú cukorbetegségben szenvedők a betegség kezdetétől inzulin adásra szorulnak – olvasható a weborvos.hu-n.

A kettes típusú cukorbetegség kialakulásának hátterében az örökletes hajlam mellett ismert egyéb tényezők szerepe. Az elhízás, a testmozgás hiánya, a dohányzás, az alkoholfogyasztás valamint a nem optimális D-vitamin ellátottság is közrejátszik a kórkép korai megjelenésében. A betegség korai szakaszában döntően az inzulin hatás gyengülése, inzulin rezisztencia figyelhető meg, későbbiekben az inzulin elválasztás is károsodik. Mivel ennél a formánál van valamennyi inzulin a szervezetben, így kezdetben nincsenek tünetek, ezért a betegség felismerése késik.

Dr. Tänczer Tímea a Weborvosnak elmondta, hogy A betegek felénél, már a cukorbetegség felismerésekor észlelhetők az idült szövődmények, így a szemfenék-, az idegek- illetve a vese károsodás jelei, ezért kiemelten fontos a korai diagnózis az időben megkezdett életmód váltás és egyénre szabott kezelés bevezetése. A kezeletlen betegekben a kardiovaszkuláris betegségek, szívinfarktus, érszűkület, stroke előfordulása is lényegesen gyakoribb az egészségesekhez képest.

A teljes cikkért kattintson a weborvos.hu-ra

Kvízek
Kiemelt rovataink