Becsült olvasási idő: 1 perc
Szigorítanák az étrend-kiegészítőkre vonatkozó követelményeket

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) főigazgatója, Pozsgay Csilla reményei szerint az összevonással működésük a korábbinál hatékonyabb és rugalmasabb lesz.

Még nincs egy hónapja, hogy felállt az az új egészségügyi háttérintézmény, amely a korábbi Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) és az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) összeolvadásával alakult meg. A Weborvosnak a főigazgatóval közölt rövid beszélgetéséből azt a részt idézzük, amelyben azt kérdezik: Milyen konkrét tervei vannak az étrendkiegészítők terén?

– A jelenleg rendelkezésre álló adatok, az utólag kimutatott gyógyszerhatóanyagok számának ugrásszerű növekedése egyértelműen jelzik az étrendkiegészítőkkel kapcsolatos egészségügyi kockázat meglétét, ezért egyik legfontosabb célunk a fogyasztók egészségének hatékonyabb védelme, ezen kívül erős piacfelügyelettel a piac megtisztítása a veszélyes termékektől, és a piaci verseny tisztaságának biztosítása. E célok érdekében az étrendkiegészítőkre vonatkozó követelmények szigorítására, egyértelműsítésére van szükség, például meg kell teremteni a bejelentés során a laboratóriumi vizsgálatok végzésének lehetőségét. Mindemellett fokozni kell a forgalomban lévő termékek piacfelügyeleti ellenőrzését rendszeres monitoring jellegű laboratóriumi vizsgálatok végzésével és a közegészségügyileg veszélyes termékeket gyártók/forgalmazók elleni erélyes hatósági fellépéssel. Ezen a területen valóban uniós jog köt minket: az étrendkiegészítők “csupán" bejelentéskötelesek. Ezt az úgynevezett notifikációs eljárást kellene szigorítani egy „kvázi" engedélyezés irányába.

Kvízek
Kiemelt rovataink