Becsült olvasási idő: 1 perc
Tesztoszteron nőknél: a túl sok és a túl kevés sem jó

A tesztoszteron a nőknél is jelentős szerepet tölt be, a túl alacsony vagy túl magas szintje náluk is problémákat okozhatnak, mondja dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

A tesztoszteron egy androgén, vagyis egy férfi nemi hormon, amely szerepet játszik a reprodukcióban, a növekedésben és sok más testi folyamatban is. A férfiaknál főként a herékben termelődik, míg nőknél elsősorban a petefészkekben és mellékvesékben. Mindkét nem esetén fontos szerepe van a nemi vágy meglétében, a testzsír eloszlásában, a csontsűrűségben, az izomzat, izomerő növelésében. Nőknél ezen kívül hozzájárul a termékenységhez, a menstruációs ciklus szabályozásához, főleg azért, mivel esetükben a tesztoszteron nagy része ösztradiollá alakul.

Milyen panaszok utalnak arra, ha túl sok vagy túl kevés a tesztoszteron a nőknél?

A nők normál tesztoszteron szintje 15-70 ng / dl.

Ezek jelezhetik, ha a tesztoszteron szint alacsonyabb, mint 15 ng /dl:

  • a mellszövet változásai
  • termékenységi problémák
  • alacsony nemi vágy
  • kimaradt vagy rendszertelen menstruáció
  • csontritkulás
  • hüvelyszárazság

Ha a tesztoszteron szint magasabb, mint 70 ng/dl

  • Zsíros, pattanásos bőr
  • vércukorszint problémák
  • Férfias területekre jellemző szőrzet megjelenésre (pl.bajusz, szakáll)
  • meddőség
  • a menstruáció hiánya
  • Elhízás (főleg centrális típusú)
  • policisztás ovárium szindróma (PCOS)

Fotó: 123rf

Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa felhívja arra a figyelmet, hogy az említett panaszok esetén célszerű ellenőriztetni a tesztoszteron szintet is, mivel könnyen lehet, annak abnormális szintje okozza a panaszokat. Kezelése lehet életmódterápia, és ha szükséges, akkor gyógyszeres kezelés is javasolt, valamint érdemes utánajárni, áll-e valamilyen egyéb betegség vagy kóros állapot a nem megfelelő tesztoszteron szint mögött.

Kvízek
Kiemelt rovataink