A Floridai Egyetem kutatói egy komoly, szúnyogok által terjesztett betegséggel diagnosztizáltak egy fiút Haitin – olvasható a National Geographic beszámolójában. A vírust tartalmazó mintát még 2015 januárjában gyűjtötték be a nyolcéves fiútól. A betegnek láza és erős hasi fájdalmai voltak, az orvosok úgy hitték, dengue lázzal van dolguk. Mivel a Floridai Egyetem kutatói ekkor a 2014-es chikungunya-járvány miatt Haitin végeztek vizsgálatokat, minden beteg gyermektől plazmamintákat gyűjtöttek be – így a fiútól is. A fiatal páciens vérének elemzése után a dengue láz mellett egy ismeretlen vírust is felfedeztek, melyet később Mayaróként azonosítottak.
A kór eddig ismeretlen volt a térségben, sőt, ezzel a formájával még a világos sehol sem találkoztak. A Mayaro-vírusról már korábban is tudtak a kutatók, hisz először 1954-ben jegyezték fel Trinidadban. A chikungunya-lázhoz hasonló tünetekkel az Amazonas térségében találkoztak. Nem tudni, hogy az új esetnek lesz-e komolyabb hatása a Karib-térségben, ahogy azt sem, hogy a most regisztrált betegség csak egyszerű továbbfejlődése a korábban is ismert vírusnak, vagy egy egészen új típusa.
A fő kérdés tehát az, hogy a most azonosított vírus az eddig is ismert kórokozók szaporodása során génátrendeződéssel jött-e létre, vagy egy egészen különleges, egyelőre csak Haitin fellelhető vírus? Mindkét eset komoly kockázatot jelenthet, hiszen az új formák egészen máshogy viselkedhetnek, mint az 1950-es évek óta ismert vírus. Haiti elhelyezkedése miatt is veszélyes, hiszen messze nem olyan izolált, mint az amazonasi falvak: mind turizmusa, mind kereskedelme összeköti az országot Észak-Amerikával.
