A tanulmány a 2010 és 2016 közötti időszakban a szintetikus opioidok miatt bekövetkezett halálesetek számát, és arányát vizsgálta, ebből pedig az derült ki, hogy 2016-ra már az esetek 46 százalékában okozta ilyen szer a halált, ezzel pedig nemcsak a receptre kiváltható gyógyszereket, de még a heroint is megelőzte – írja az Index.
Ez több mint háromszoros növekedést jelent a a 2010-es állapothoz képest, akkor a szintetikus szerek még csupán a 14 százalékát tették ki az opioidhoz kapcsolódó túladagolásos eseteknek.
A kutatásban ráadásul nem vették figyelembe azokat a halotti anyakönyvi kivonatokat, amelyekben nem volt megadva a halált okozó szer típusa, azaz valószínűleg még ennél is nagyobb növekedésről beszélhetünk, amit a szakemberek azzal magyaráznak, hogy egyre nagyobb mennyiségben érkeznek illegális szintetikus opioidok az Egyesül Államokba.
A szakértők szerint a legfontosabb az, hogy minél több ember figyelmét felhívják a szintetikus opioidokra, illetve a veszélyre, amit a droghasználók körében jelent, emellett pedig növelnék az opiátok hatásait gátoló naloxon mennyiségét, elérhetőségét, valamint arra biztatnak szinte minden amerikait, hogy ismerkedjenek meg a szer életmentő hatásaival.
