A drogfogyasztás mai trendjeiről, miértjéről és a szülői reakciók fontosságáról is beszélt Zacher Gábor a Forbes magazinnak. A 62 éves toxikológus nem hisz a konzervatív prevenciós oktatásban, ami szerint ha a gyerek elszív egy marihuánás cigit, egy hét múlva heroinista lesz, éppen ezért nem is démonizálja a kábítószert.
Mint mondta, az ilyen klisék helyett inkább azt kellene erősíteni, hogy miket ad át a gyereknek a szülő, a pedagógus, a szakember, hogy segíti őt át a nehézségeken, hogy áll mellette a kamaszkorral járó változások alatt.
Magyarországon évente körülbelül 60 ember hal meg túladagolás, krónikus használat, hepatitis C vírus miatt, mely rendkívül alacsony számnak tűnhet ahhoz képest, hogy a média milyen hangsúllyal kezeli az ilyen és ehhez hasonló eseteket.
Én azt gondolom, hogy a magyar kábítószer-helyzet erősen túl van hype-olva. Körülbelül húszezer kábítószerfüggő van most Magyarországon, ami azért nem egy rettenetesen nagy szám a teljes lakossághoz viszonyítva. Már országokban ennek a 10-15-20-szorosával is lehet találkozni – magyarázta Zacher.
Természetesen fontos, hogy a büntetőjog keretet adjon a droghasználatnak, de ha megkérdeznénk egy fiatalt, hogy ő miért nem használ, az első számú okok között nem azt mondaná, hogy mert fél a börtöntől. Sokkal nagyobb visszatartó erő az otthonról hozott értékrend. Most gondoljon bele, hogy körülbelül 40 millió droghasználat van Magyarországon évente, és a rendőrségi ügyek száma, ha nagyon fölfelé kerekítünk, akkor körülbelül nyolcezer – folytatta, később hozzátéve, hogy december 30-án volt két éve, hogy Magyarországnak nincsen kábítószer stratégiája, és egyelőre nyoma nincs annak, hogy ez készülőben lenne.
Persze lehet mondani, hogy a mostani gazdasági és politikai környezetben nem ez a legnagyobb problémánk. Most mindenki mással van elfoglalva, túlélésért küzdenek az emberek, de pontosan ez is vezethet oda, hogy sok ember az idézőjelbe tett apró örömöket keresi egy üveg bor vagy néhány tabletta segítségével – fejezte be.
